Domácí

Česko zasype další sníh, varují meteorologové. A bude ještě víc mrznout

Česko zažívá v posledních dnech pořádné zimní počasí a to se nezmění ani v následujících dnech. Teploty budou klesat až k -18 °C, přidá se navíc sněžení, meteorologové očekávají dalších 10 centimetrů sněhu ve velmi krátké době. Vyhlásili kvůli tomu sérii výstrah před silným mrazem i novou sněhovou pokrývkou. Počasí už druhý den působí výrazné problémy v dopravě.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý krátce před polednem upravil výstrahu před silným mrazem. Ta je až do odvolání platná v částech Středočeského kraje (Rakovník, Slaný), Plzeňského kraje (Kralovice, Nýřany, Stříbro, Tachov) a v Karlovarském kraji, Ústeckém kraji, Libereckém kraji, Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji.

Ve středu navíc silný mráz doprovodí také vydatné sněžení, podle meteorologů by mohlo připadnout dalších deset centimetrů sněhu. Pro části Jihomoravského kraje (Břeclav, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Zlínský kraj a části Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Třinec) proto od středy 15:00 začne platit výstraha před novou sněhovou pokrývkou.

Silničáři mají letos nejvíce práce za posledních osm let: 

Od čtvrtečních 22:00 pak začne výstraha před silným mrazem platit ve všech krajích a to až do odvolání.

  

S dalším sněžením se opět očekávají problémy v dopravě. Tu počasí výrazně komplikovalo poslední dva dny. Například MHD v Praze se stále potýká s problémy. Až do odvolání platí výjimky pro některé zastávky autobusů, které Pražská integrovaná doprava neobsluhuje.

Související obsah

Problémy se stále týkají také železnice, výjimky se týkají celé řady linek. Některé vlaky jsou kvůli trvajícím poruchám na výhybkách zcela odřeknuty, jiné nabírají až půlhodinová zpoždění. Týká se to zejména dopravy ve Středočeském kraji.

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám byl v pondělí uzavřen tunel na německé dálnici A17. Provoz byl obnoven až v úterý před devátou, brzy ráno se tak na dálnici D8 před přechodem do Německa tvořily dlouhé kolony nákladních aut. Policisté doporučili řidičům osobních aut sjíždět na sjezdu u Lovosic a využívat dálnice D5 a D7.

Na zledovatělé silnici se srazila dvě osobní auta. Dva lidé jsou zranění:

"Obnovení provozu na dálnici ve směru do SRN komplikuje nedisciplinovanost zejména kamionů, které stály ve všech jízdních pruzích. Kolona nyní stojí až k Lovosicím. Po celém úseku zasahují policisté, dbejte jejich pokynů! Prosíme o trpělivost," komentovala problémy nad D8 před polednem policie.

Teploty mají i v následujících dnech klesat pod -12 °C, o víkendu může být při zmenšené oblačnosti i kolem -18 °C. A podle ČHMÚ mrazy vydrží nejméně do poloviny února.

Podle meteorologů je ještě brzy na hodnocení charakteru zimy jako celku brzy, už teď se ale dá říci, že to nebude další zima v řadě, o které se mluví jako o nejteplejší za posledních 100 let, naopak to podle ČHMÚ vypadá na ukázku, jak má zima v Česku vypadat.

"Nad střední Evropou se udržuje výrazné frontální rozhraní mezi studeným vzduchem původem ze Sibiře, který je prakticky nad severní polovinou Evropy, a velmi teplým vzduchem na jihu. Ve vyšších hladinách se ten teplý vzduch dostává nad ten studený a v něm obsažená vlhkost je zdrojem vláhy pro výrazné sněžení. Podle některých zpráv prý byl ve sněhu zjištěn i saharský písek, napovídající původu toho teplého vzduchu," vysvětluje Pavel Jůza z ČHMÚ.

Související obsah

Podobné podmínky panovaly při některých zimách, na které dodnes pamětníci vzpomínají. Podle dosavadních předpovědí to vypadá, že i tentokrát nás čeká několik dní pravého zimního počasí, se sněhem i mrazem. I když by neměl být tak extrémní jako třeba leden 1987. Důvodem je to, že na Sibiři nepanuje taková zima.

Nemocnice se potýkají s náporem lidí, kteří se zranili na ledovce. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Letos to také vypadá, že se milovníci zimních sportů dočkali vhodných podmínek. "Podle dostupných údajů v noci na pondělí napadlo v Bedřichově v Jizerských horách 17 cm sněhu, na stanicích Šindelová a Broumov 15 cm, v Doksech 14 cm, v Ondřejově 13 cm, stanice Javorník, Praha-Kbely, Varnsdorf, Aš a Čáslav uvádějí 12 cm nového sněhu. Pouze asi čvrtina ze 135 stanic uvádějících údaj o novém sněhu uvádí méně než 5 cm nového sněhu, a jen necelých 10 stanic uvání nulové množství nového sněhu," doplnil Jůza.

Například na Labské boudě je kolem 148 centimetrů, Ovčárna podle ČHMÚ uvádí 100 centimetrů, Rozmezí v Jizerských horách a Kralický Sněžník 90 centimetrů.

Na předpověď počasí se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz