Domácí

Rychle a v pohodlí domova. Nový test na covid nákazu odhalí z moči

Rychle a v pohodlí domova. Nový test na covid nákazu odhalí z moči
Zdroj: Profimedia

Běžné antigenní i PCR testy na odhalení koronaviru se zpravidla neobejdou bez stěru z nosu, který není právě příjemný. Objevují se ale i testy, které jsou pohodlnější a dají se provést i přímo doma. Novinkou je například diagnostika nemoci ze vzorku moči.

Nová metoda je založená na identifikaci určitých aminokyselin, které jsou pro covid-19 specifické a objevují se právě v moči. Do odebraného vzorku se přidá reagující látka neboli reaktant. A člověk podle úrovně pěny a příslušné tabulky okamžitě vidí výsledek. Jedna testovací sada vyjde podle informací TN.cz na 399 korun, zakoupit se dá na internetu a je v češtině.

"Testy z moči nemusí provádět školený personál, protože se při nich nijak nezasahuje do lidského organismu. Lidé se proto mohou takto testovat sami doma, například pokud mají podezření, že se setkali s nakaženým,“ říká Jan Martinec ze společnosti, která tyto testy dodává. Celý proces srovnává s běžným těhotenským testem a tvrdí, že jde o snadný způsob, jak přítomnost viru odhalit například u dětí.

Související obsah

Test z moči pracuje tak, že sleduje přítomnost aminokyselin serinu, argininu a dalších látek. Právě tyto aminokyseliny totiž tvoří základní proteinovou strukturu viru covid-19. Test díky svému principu dokáže přibližně zobrazit i nálož viru v těle – tedy to, jak je případná infekce rozsáhlá.

Sledované látky jsou navíc v moči přítomné velmi brzy poté, co virus do těla pronikne. Údajně tak lze nákazu odhalit ještě před vypuknutím příznaků a v době, kdy antigenní test ukáže negativní výsledek.

Test z moči ovšem může posloužit i lidem, kteří už covid prodělali - po skončení léčby a karantény totiž může ukázat, jestli jim zbytky viru stále kolují v těle.

Související obsah

Test může doplnit běžně používané metody a lidem dát základní informaci o tom, zda (ne)jsou nakažení. "Lidé se sami rychle otestují. A teprve ve chvíli, když test ukáže pozitivní nález, kontaktují lékaře,“ přibližuje Martinec. Využít se také dá třeba před návštěvou rodiny nebo lidí z rizikových skupin.

"Nějaké orientační vyšetření tím provést jde. Tam, kde by vyšla vysoká pozitivita, tak by se dalo říct, že ten člověk bude tíže postižen. Jde o jednu z mnoha diagnostických metod," okomentoval test z moči pro TN.cz epidemiolog Roman Prymula. Podle něj není dostatečně přesný pro nasazení v první linii.

Pravidelné testování na covid-19 může umožnit návrat žáků do škol. Takhle o něm nedávno mluvil ministr školství:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz