Domácí

Nákaza postihuje víc ženy, mužů ale umírá víc. Odborníci vysvětlují proč

Nákaza postihuje víc ženy, mužů ale umírá víc. Odborníci vysvětlují proč
Zdroj: TV Nova

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví platí, že nákaza koronavirem postihla více žen než mužů. Přesto s covidem-19 umřelo o 30 % více mužů než žen. Podle odborníků v tom může hrát roli věk nebo imunitní systém.

Když se v Česku začal covid-19 šířit, mezi nakaženými převažovali muži. Například 20. března laboratoře evidovaly celkem 774 případů, z nich 301 tvořily muži a 256 ženy. Platilo, že téměř ve všech věkových kategoriích nákaza převažovala u mužů. K 9. únoru je ale situace jiná. 

Na grafu níže můžete vidět, že nakažené ženy převažují nad muži v sedmi z devíti uvedených věkových kategorií. Poměr aktuálně činí 537 202 infikovaných žen vůči 491 257 mužům.

Zdroj: MZ ČR

Co se týče úmrtí, stále ale převažují muži. Rozdíl je výrazný, s covidem-19 umírá až o 30 % víc mužů než žen. Data v tabulce níže, aktualizovaná 31. ledna, ukazují, že zatímco mužů zemřelo přes devět tisíc, žen přes sedm tisíc.

Zdroj: MZ ČR

Jak je možné, že se nakazí více žen, ale umře více mužů? Přesnou odpověď zatím nikdo nezná, odborníci už se ale nad možnými důvody zamýšleli. "Nehledal bych v tom přímo vliv covidu, ale celkový demografický vývoj ČR," uvedl pro TN.cz přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.

"Covid-19 je nemoc, která postihuje častěji staré lidi než mladé, alespoň co se týče manifestních a závažných forem nemoci. Čím starší věkovou skupinu vezmeme, tím bude v ní větší převaha žen nad muži. Ve věku 90 a více let je 74 % žen," pokračuje.

Související obsah

"Tím je dáno vysvětlení většího počtu nemocných žen než mužů (musíme stále vycházet z toho, že závažné onemocnění bude pravděpodobnější u starších lidí). Větší počet zemřelých mužů na oběhové a plicní choroby, kterou jsou bezprostřední příčinou smrti u většiny nemocných s covidem, plyne z evropských statistik," vysvětluje Husa.

"To je můj pokus o vysvětlení. Jestli tomu tak skutečně je, neumím dokázat," dodal. "Je to zřejmě komplexní fenomén, zasahují vlivy prostředí, životní styl, kouření, další zdravotní rizika, ale i imunitní systém, kde už je to složitější na vysvětlení," doplnila jej primářka z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Alena Šedivá.

Související obsah

"Vypadá to, že buněčná imunita v obraně tomuto onemocnění (specifické T lymfocyty) je robustnější u žen, stejně první linie obrany ve formě interferonů (cyotkinů imunitního systému) je lepší u žen. Roli hrají i pohlavní hormony a taktéž vyšší hladina exprese ACE2, receptoru pro virus u mužů," prozradila.

Už během jarní vlny odborníci napříč celým světem řešili, proč covid zasahuje tvrději muže než ženy. Světová zdravotnická organizace v květnu uvedla, že muži tvořili 63 % úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě. V New Yorku na začátku dubna umíralo dvakrát víc mužů než žen v souvislosti s covidem. Už tehdy se objevily studie, které hovořily o roli imunitního systému.

V úterý 2. února Česko překročilo hranici milionu nakažených:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz