Koronavirus

Kdy odložíme roušky? Bez kolektivní imunity to nepůjde, tvrdí Prymula

Kvůli nakažlivější mutaci bude potřeba proočkovat větší procento populace. Právě na počtu očkovaných totiž stojí vytvoření takzvané kolektivní imunity, která je pro poražení koronaviru klíčová.

Odložení roušek a respirátorů hned po očkování? Tak na to zapomeňte. I když nemoc nepocítíte, virus můžete šířit dál. Roušky tak odložíme, až se vytvoří kolektivní imunita, která ochrání plošně celou společnost.

"Já počítám, že když se podaří proočkovat zejména kategorii těch rizikových jedinců a větší část populace, tak že po tom létě, nebo už v létě, dojde k tomu, že použití roušek se omezí. Nebudou taková striktní omezení,“ vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Související obsah

"Cílem Evropské unie je, aby členské země měly do konce léta naočkováno asi 70 procent dospělé populace. To ale může být problém. Ochota Čechů nechat se očkovat je podle posledních průzkumů zhruba poloviční,“ dodal Prymula.

Podle odborníků má řada lidí, kteří očkování odmítají, mentalitu černého pasažéra. Chtějí kolektivní imunitu, aniž by se na ní podíleli. A to i proto, že řada lidí se očkovat kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže, i kdyby chtěla.

Lucie Hlubučková, jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz