Domácí

Vláda jedná o extra opatřeních pro části ČR, bude se řešit i nouzový stav

Pro kabinet Andreje Babiše (ANO) začal klíčový den. Ministři od rána jednali o mimořádných opatřeních pro několik regionů v Česku, kde je epidemická situace velmi špatná. Týkají se celkem tří okresů.

Nová tvrdá opatření směřují na okresy Cheb, Sokolov a Trutnov. "Schválili jsme v nich další omezení pohybu. Až na výjimky lidé, kteří v těchto regionech bydlí, je nebudou moci opustit. A lidé, kteří v nichž nežijí, do nich nebudou moci přijet," popsal po schůzi vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Přitvrzení zdůvodnil tím, že v těchto regionech nakažených covidem přibývá třikrát až čtyřikrát rychleji než jinde v republice. 

Lidé budou moci i nadále ven z těchto oblastí cestovat například za prací, do škol, k lékaři či na úřady. "Je ale potřeba účel cesty vždy doložit, budou policejní kontroly," avizoval Blatný.

Reportér zjišťoval, jak se Trutnov připravuje na omezení:

 

Vláda také pro tři zmíněné okresy zavedla povinnost nosit minimálně chirurgickou roušku nebo respirátor FFP2 - a to ve vnitřních prostorách, ve veřejné dopravě či na místech, kde není možné dodržovat rozestupy a další platná opatření.

Ministři zároveň rozhodli, že do okresů Sokolov, Cheb a Trutnov poputuje celkem milion chirurgických roušek ze státních rezerv, které se posléze rozdají zdarma - především sociálně slabým. Nová opatření začínají platit od čtvrteční půlnoci po dobu nouzového stavu. 

O jeho prodloužení přitom od devíti hodin ráno jedná Sněmovna. Vláda požaduje protažení nouzového stavu o dalších 30 dnů do 16. března, není ale jisté, zda sežene dostatek hlasů. Jednání Sněmovny podrobně sledujeme v tomto článku na TN.cz.

Starostka Sokolova prozradila, jak se město připravuje na uzavření:

 

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA) v reakci na rozhodnutí vlády pro TV Nova řekl, že už je kvůli omezení mobility v kontaktu s krajskou policií. "Předpokládáme nasazení policistů na celkem 44 bodech, 24hodinový provoz bude zajišťovat celkem 300 policistů," přiblížil hejtman.

Premiér Andrej Babiš ve středu ráno řekl, že ministrům zadal, jak situaci řešit, pokud by Sněmovna na prodloužení nouzového stavu nekývla. Prý ale doufá, že "opoziční strany zapomenou na politiku" a další protažení nouzového stavu odsouhlasí. 

Související obsah

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve zároveň zmínil, že varianta, že by nouzový stav prodloužila sama vláda, pokud by neuspěla ve Sněmovně, by byla problematická. Podle oslovených právníků by prý mohlo jít o obcházení Ústavy. Ale pořád by podle něj bylo "lepší čelit následkům než umřít."

Možné je podle něj také některá opatření v případě neprodloužení nouzového stavu "napasovat" na zákon o ochraně veřejného zdraví. Ale obává se, že každé takové nařízení skončí u soudu, kde může být zrušeno.

Lidé z uzavřených okresů mají obavy, nemají dostatek ochranných pomůcek:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz