Domácí

Test zubních past: Na tyto si dávejte pozor, mohou vám poškodit sklovinu

Test zubních past: Na tyto si dávejte pozor, mohou vám poškodit sklovinu
Zdroj: Profimedia

Na výběru zubní pasty záleží. Některé z nich totiž pro vaše zuby nemusí být to pravé. Spotřebitelská organizace dTest otestovala několik past a čtyři dostaly špatné hodnocení kvůli nadlimitnímu množství fluoridu, další dvě pak kvůli dopadu na životní prostředí. Naopak elektrické kartáčky si všechny vedly v testu dobře.

Pasty obsahující fluorid na českém trhu převažují. Fluorid pomáhá remineralizovat zubní sklovinu, díky čemuž působí jako ochrana před kazy. Ve větším množství ale může vyvolat fluorózu, tedy poškození skloviny, a také bolesti břicha a hlavy, vyrážku či poruchu imunity.

Na množství fluoridu v zubních pastách se proto ve svém testu zaměřila organizace dTest. Nakoupila 14 zubních past s fluoridem a podrobila je několika zkouškám. Dobrovolníci vzorky zkoušeli mimo jiné i kvůli kosmetickým vlastnostem, jako je konzistence či pěnivost.

V tomto ohledu si pasty vedly většinou dobře, hodnotitelé byli spokojení a výrobky tak získaly dobrá nebo uspokojivá hodnocení. Laboratorní část testu ale dopadla hůř. U čtyř past bylo odhaleno nadlimitní množství fluoridu.

Související obsah

"V případě past pro dospělé je limit stanovený na 1500 ppm. Některé výrobky v našem testu hranici překročily o několik desítek jednotek, u jiných šlo až o 222 ppm," uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Jednalo se o výrobky Rossmann/Alterra Zahncreme Bio-Minze, Elmex Anti-Caries Professional, Signal Cavity Protection a Vademecum Complete. Na všechny čtyři výrobky organizace podala podnět krajské hygienické stanici.

Související obsah

"Porovnání bylo mezi klasickými zubními pastami a s těmi na přírodní bázi, což je z našeho pohledu ne zcela objektivní a výsledek tak může být zavádějící. V Německu tato zubní pasta dokonce obdržela vysoké hodnocení v nezávislých testech Oko-test," uvedla v reakci na výsledek společnost Rossmann, která ve svých drogeriích prodává zubní pastu Alterra.

Redakce TN.cz oslovila i výrobce dalších past se špatným hodnocením, na odpovědi zatím čeká.

Dále pak organizace testovala míru obrušování skloviny. V tomto ohledu žádný nebezpečný výrobek neodhalila, všechny vzorky se dokázaly vejít do limitu. Všechny také dokázaly efektivně odstranit pigmentové skvrny. "Tyto zkoušky ukázaly, že lepší službu než pasta za více než stovku může nabídnout výrobek za dvacet korun," okomentovala výsledky testu Hoffmannová.

Související obsah

Zkoumaná byla i míra dopadu na životní prostředí. Za ni si odnesly nedostatečnou známku dvě zubní pasty, a to Meridol a Colgate Total Original.

V testu se organizace věnovala i elektrickým kartáčkům. Z 22 modelů si až na jednu výjimku všechny odnesly velmi dobré až dobré hodnocení. V odstraňování plaku si nejlépe vedly kartáčky od Oral-B, které zbavily zuby až 90 % plaku. Zbylé se pohybovaly mezi 85-90 %.

Kartáček Emmi-dent Platinum odstranil jen 77 % plaku, takže dostal uspokojivé hodnocení. "Ačkoli mezi modely byly velké cenové rozdíly, na jejich účinnosti se to příliš neprojevilo. Vybírat si mezi nimi můžete bez obav nejen podle ceny, ale třeba i designu nebo spotřeby energie," shrnula na závěr Hoffmannová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz