Koronavirus

"Česko je hlavní semeniště covidu." Můžete si za to sami, vzkazují Němci

Hlavní semeniště koronaviru ve střední Evropě s vládou, která od léta v boji s covidem-19 selhává. Tak o Česku v pátek píší německá média. Berlín kvůli tuzemskému vývoji epidemie i konci nouzového stavu od neděle obnoví hraniční kontroly na všech přechodech.

Od neděle se k našim západním sousedům zřejmě dostanou pouze zaměstnanci klíčové infrastruktury. Německo totiž označilo tuzemsko za nebezpečnou oblast, kde se šíří mutace koronaviru. Rozhodnutí ovlivnilo i neprodloužení nouzového stavu, který skončí 14. února.

Vývoj v Česku německá média bedlivě sledují. Die Welt napsal, že u nás roste tempo přibývání nových případů nejspíš kvůli britské mutaci. "Je ironické, že v této vypjaté situaci skončí v neděli nouzový stav, který platí od října, a to kvůli politickému sporu," uvedl deník s tím, že to může znamenat konec většiny opatření.

Podle listu Sächsische Zeitung si za zavření hranic může Česko samo. "Tuto situaci způsobilo Česko. Vláda, která od začátku pandemie původně sloužila jako vzor pro Evropu, od léta selhává. Česko je dnes největší semeniště koronaviru ve střední Evropě. Předseda vlády a jeho ministři zjevně nesplnili svoje úkoly," stojí v komentáři deníku.

Ten zároveň připomněl, že se v Česku na podzim odehrají volby a mnozí politici se na ně soustředí víc než na boj s koronavirem. "Nelze se divit, že už se Češi nařízeními této vlády neřídí, když po měsících uzávěry nic nepřinesla. Vedení v Praze si musí konečně splnit domácí úkoly," dodává Sächsische Zeitung.

"Britská mutace koronaviru se obzvláště šíří ve třech okresech na hranici s Bavorskem a Saskem. Za sedm dní tam mají přes 1000 případů na 100 000 obyvatel," napsal portál Taggeschau. Deník Handelsblatt zase připomněl, že Česko v tom není samo. Německo považuje za nebezpečné oblasti s mutacemi také rakouské Tyrolsko a Slovensko.

Související obsah

Uzavření hranic pro Čechy směřem do Německa si všiml i britský portál BBC. "Navzdory žádosti vlády čeští poslanci odmítli prodloužit nouzový stav, přestože nákaza nezpomaluje. Česko je teď oblastí s mutacemi koronaviru," napsal.

Podrobnosti o nedělním obnovení hraničních kontrol najdete zde. Jaká opatření možná v pondělí přestanou platit, si přečtěte tady.

Česko má přes 100 tisíc aktivních případů nákazy koronavirem. Od loňského vypuknutí pandemie se jich potvrdil více než milion. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo bezmála 18 tisíc lidí.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zpřísnění režimu na hranicích s Německem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz