Domácí

Kardiologové: Čekáme smršť srdečních selhání, lidé se zanedbávají

Alarmující zjištění přinesli kardiologové. V loňském roce zaznamenali v evropských zemích včetně ČR výrazně méně infarktů než v jiných letech. Pokles představuje 25 až 75 %! I když by se zdálo, že to je příznivý jev, ve skutečnosti jde podle lékařů o zanedbání péče, které se může do budoucna vymstít.

Kardiologové očekávají v dohledné době explozi případů srdečního selhání. Bude to důsledek toho, že lidé kvůli obavám z nového koronaviru zanedbávají prevenci. Mnozí se i v případě obtíží zdráhají jet k lékaři na vyšetření ve strachu, aby se v nemocnici nenakazili covidem-19.

Specialisty vede k těmto obavám fakt, že prakticky ve všech zemích Evropské unie včetně ČR bylo vloni podstatně méně infarktů než dříve. A to o čtvrtinu až tři čtvrtiny obvyklých hodnot!

Související obsah

"Shodli jsme se, že tento jev způsobila především neochota nemocných volat záchrannou službu a dorazit do nemocnice – ze strachu z nákazy," uvedl profesor Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti (ČKS).

"Takoví nemocní nebyli včas správně ošetřeni a nedostali léčbu, která po infarktu prokazatelně snižuje riziko úmrtí. U části nemocných pak podcenění stavu skončilo nebo skončí fatálně," míní přednosta II. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

To, že lidé zanedbávají prevenci, dokládá skutečností, že na preventivní prohlídky vloni nedorazila pětina lidí. "Dlouhodobá špatná kontrola srdečního rytmu, tlaku či cholesterolu bude mít později následky v podobě mnohem vážnějších komplikací. Například včasná léčba vysokého tlaku snižuje riziko selhání srdce téměř o polovinu," zdůraznil přednosta kardiologické kliniky VFN.

Související obsah

Srdeční selhání se podle expertů často projevuje nevýrazně a je zaměnitelné za řadu jiných nemocí. Lidem otékají nohy, hůř se jim dýchá, jsou unavení, buší jim srdce, trpí nechutenstvím, nadýmáním, zvětšováním břicha nebo dušností při hlubokém předklonu.

"U někoho se selhání srdce projeví po infarktu nebo po zánětu srdečního svalu, někdy se ale rozvine i bez předchozího varování," řekl profesor Filip Málek, předseda České asociace srdečního selhání ČKS. Příznaky se mohou projevit v pouhých minutách, nebo se postupně rozvíjejí třeba i několik měsíců.

Související obsah

Kardiologové také nabádají, aby se lidé s kardiovaskulárními problémy nechali očkovat proti viru SARS-CoV-2. "Kardiaci jsou nejohroženější skupinou z hlediska úmrtnosti na covid-19. Pokud se nakazí a musí do nemocnice, umírá jich 10–15 %," prohlásil profesor Linhart. Větší úmrtnost je podle něj patrná jen u onkologických pacientů a u lidí s již existujícím onemocněním plic.

 

Související obsah

Se srdečním selháním se v roce 2018 v ČR léčilo 285 000 lidí, každý rok přibývá téměř 60 000 nových pacientů. V posledních pěti letech se množství pacientů s touto diagnózou zvýšilo o více než polovinu a o třetinu stoupl počet úmrtí na srdeční selhání. Profesor Málek odhaduje, že počet nemocných se do roku 2030 vyhoupne až na 450 000.
 

Čeští lékaři vidí při zákroku 3D obraz srdce. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz