Koronavirus

Covid se nespoutaně šířil ve věžáku. Zemřelo šest lidí ze 33 nakažených

Covid se nespoutaně šířil ve věžáku. Zemřelo šest lidí ze 33 nakažených
Zdroj: Getty Images

Nezvladatelné šíření koronaviru ochromilo obyvatele 16patrového paneláku ve španělském Bilbau na severu země. Můžou za to pravděpodobně společné výtahy, kde se virus šířil. Nakazilo se více než 30 obyvatel domu a jejich blízkých, šest z nich zemřelo.

Vše začalo 9. ledna, kdy úřady obdržely informaci o prvním nakaženém. "Během následujících dvou týdnů od vypuknutí a šíření koronaviru v domě mezi obyvateli a jejich blízkými kontakty se nakazilo 33 lidí, z nichž šest od té doby zemřelo,“ píše portál El País.


Jako první zemřela 21. ledna pětaosmdesátiletá žena z devátého patra. Až o dva dny později si závažnost situace začali uvědomovat její sousedé, když zemřel padesátiletý syn jedné ze sousedek. Ve stejný den zemřela také čtyřiaosmdesátiletá žena, která bydlela v bytě v 11. poschodí, a dva lidé z přízemí.

Související obsah


Správce teprve až 26. ledna nechal vydezinfikovat všechny společné prostory budovy. Trvalo také více než dva týdny od prvního úmrtí, než další obyvatelé paneláku podstoupili testy na covid-19 spolu s lidmi, které uvedli jako rizikové kontakty. Poslední nakažený pak zemřel 8. února.


Příčinou šíření koronaviru jsou pravděpodobně výtahy. Lidé navíc ve společných prostorách dýchali stejný vzduch a dotýkali se povrchů. Ani po potvrzení prvních případů však obyvatelé neměli ponětí o hrozícím nebezpečí. Jezdili stále výtahem, chodili do práce a na nákupy.


Podle odborníka by na vině šíření covidu-19 mohla být také nevyhovující ventilace budovy. "Je možné, že ventilace je propojená a špatná, zejména pak v koupelnách,“ doplnil výzkumník z oddělení infekčních chorob José Jiménez.

Související obsah


Řada lidí se však také domnívá, že velký vliv na to, kolik lidí v domě zemřelo, mohla mít rovněž dlouhá reakce tamních úřadů.

Celá Evropa má obavy z šíření nakažlivější mutace koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz