Domácí

ŽIVĚ: Obchody v pondělí neotevřou! Vláda se bojí šíření britské mutace

Od 8 hodin ráno jednala prostřednictvím videokonference vláda Andreje Babiše (ANO). Ministři na schůzi nepodpořili otevření obchodů. Naopak zpřísnili pravidla pro pohyb lidí v místech s vysokou koncentrací osob.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chtěl, aby se malé obchody mohly otevřít od pondělí 22. února. Nakonec se tak ale nestane. Vláda se totiž obává hlavně šíření tzv. britské mutace.

"Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme," sdělil Havlíček. Ministr chce ale otevření obchodů probrat znovu příští týden. "V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky," dodal ministr.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je nyní naopak nutné se kvůli novým mutacím začít více chránit. "Nošení FFP2 respirátorů, nanoroušek nebo dvou na sebe nasazených chirurgických roušek bude povinné v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, jako je veřejná doprava, obchody, nemocnice atd. Konkrétní místa budou upřesněna v pondělí," řekl Blatný. 

Lidem tak od pondělí nebudou na většině míst stačit doma šité roušky. "Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny," dodal ministr.

Názor na rozvolnění stávajících opatření nebyl uvnitř vlády jednotný, což připustil už ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). 

Pro otevření byl především ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Jak otevření obhajoval, se dozvíte v tomto článku. Naopak proti byl například ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle něj by měl mít prioritu návrat dětí do škol, který by měl začít v pondělí 1. března. 

Související obsah

Před jakýmkoli dalším rozvolňováním varovali ve středu i experti oslovení TV Nova. Obávají se dalšího zatěžování nemocnic a dalších mrtvých. Například epidemiolog Roman Prymula si ale dokáže otevření malých obchodů představit, riziko v nich nevnímá jako velké.

Na celý záznam tiskové konference po jednání vlády se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz