Domácí

Inspektoři kontrolují obchody i za covidu. Nachází špínu i mrtvé myši

Inspektoři kontrolují obchody i za covidu. Nachází špínu i mrtvé myši
Zdroj: Potravinynapranyri.cz

Ačkoli jedním z hlavních bodů boje proti pandemii covidu je dezinfekce a důkladná hygiena, provozovatelé některých obchodů na to zřejmě zapomínají. Vyplývá to ze zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Od počátku roku muselo dočasně zavřít už deset obchodů. V některých z nich inspektoři našli kromě špíny a plísně dokonce i mrtvé myši.

Inspektoři SZPI provádějí kontroly v obchodech a provozovnách pravidelně, a to i v době pandemie. Podle mluvčího potravinářské inspekce se zaměřují zejména na ty prohřešky, které by mohly ohrozit zdraví zákazníků.

"Uzavřené provozovny samozřejmě nekontrolujeme, nicméně stále probíhá prodej potravin, dovoz. Reagujeme na podněty z mezinárodního systému pro bezpečnost potravin RASFF a reagujeme na podněty spotřebitelů. Řeší se zejména závažné prohřešky, které by mohly ohrozit jejich zdraví. Snížení kontrol je adekvátní situaci na trhu tím, jak se snížil i počet kontrolovaných osob, které mají v současnosti otevřeno," vyjádřil se pro TN.cz mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Tabulka provozoven, které inspekce uzavřela od začátku roku 2021:

Zdroj: Potravinynapranyri.cz

Od začátku roku inspektoři načas uzavřeli deset provozoven. Figuruje mezi nimi hned několik asijských obchodů s potravinami a večerek, jedna provozovna sítě Hruška a dva obchody Billa. Nejčastějším prohřeškem byl zanedbaný úklid nebo chybějící přístup k tekoucí vodě.

Zdaleka nejhorší podmínky dle zjištění inspektorů panovaly v horoměřické prodejně ovoce a zeleniny. Zcela chyběl jakýkoli přístup k tekoucí vodě, nefungovaly toalety, které byly navíc extrémně špinavé. Úklid byl podle inspekce výrazně zanedbaný a veškeré prostory prodejny znečištěné. Špína byla na podlaze, regálech i chladících zařízeních, která navíc byla jedinými skladovacími prostory v provozovně. Kontrola upozornila také na nevhodně skladované potraviny.

Související obsah

O mnoho lépe na tom nebyla ani večerka v Brandýsku na Kladensku. Kromě chybějícího přívodu vody a nefunkčních toalet tam inspektoři narazili také na myší trus, a dokonce i mrtvé myši. Plíseň byla dle zjištění na stěnách i v chladících zařízeních. Špinavá byla podlaha i regály.

Myší trus a zanedbaný úklid zjistila kontrola také ve smržické prodejně Hruška. Sítem neprošly hned dvě provozovny sítě obchodů Billa. Pobočka v Kamenici nebyla zabezpečená proti vnikání škůdců, navíc tamní provozovatelé silně zanedbali úklid. Billa v Prostějově pohořela na tomtéž. V obou případech SZPI zakázala dál používat sklady na potraviny, zbylé prostory ale ponechala v provozu.

V případě Prostějova se nejedná o první, byť dočasně, uzavřenou prodejnu Billa. "Společnost Billa přijala ihned opatření, aby tyto mimořádné události napravila. Na obou prodejnách byl zajištěn úklid speciální firmou. Servisní firma dále opravila a zajistila možné vstupy pro hlodavce," řekla TN.cz mluvčí obchodního řetězce Dana Bratánková.

Inspektoři narazili při kontrole na špínu v restauraci (8/2020):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz