Domácí

Očkovací průkaz je online. Na portálu "Očko" si ověříte všechny vakcíny

Očkovací průkaz je online. Na portálu "Očko" si ověříte všechny vakcíny
Zdroj: Getty Images

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) spustil očkovací portál "Očko", kde si každý člověk může ověřit záznam o provedeném očkování proti onemocnění covid-19. Zároveň si může zobrazit a stáhnout certifikát o provedeném očkování.

Portál "Očko" umožňuje každému očkovanému zobrazení a kontrolu údajů o provedené vakcinaci a také případné stažení a tisk certifikátu. Člověk si může zároveň změnit své kontaktní údaje. Tím získává možnost zkontrolovat, opravit nebo aktualizovat osobní údaje vložené do systému poskytovatelem zdravotních služeb, který vakcinaci provedl.

Přihlášení do systému je možné dvěma způsoby. V prvním případě stačí pouze rodné číslo a číslo občanského průkazu, zároveň je však toto přihlášení možné pouze pro lidi, kteří absolvovali očkování a uvedli číslo mobilního telefonu. Na telefonní číslo následně obdrží sms zprávu s jednorázovým kódem, který během přihlašovacího procesu opíší. Následně se zobrazí seznam provedených očkování.

Související obsah

Druhou možností je přihlášením pomocí účtu NIA – eIdentity. Tedy například pomocí elektronického občanského průkazu opatřeného čipem.

"ÚZIS ČR vytvořil tento nový portál pro veřejnost na pokyn Ministerstva zdravotnictví ve vazbě na ostatní komponenty Chytré karantény rozvíjené Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT s. p.) a Armádou ČR, a to s primárním cílem zpřístupnit každému občanovi údaje o absolvovaném očkování proti onemocnění covid-19," informuje ministerstvo zdravotnictví.

Portál vakcinace je přístupný na webu ocko.uzis.cz.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz