Domácí

Vláda odklepla dvě varianty volebního zákona. Rozhodnou poslanci a senátoři

Vláda odklepla dvě varianty volebního zákona. Rozhodnou poslanci a senátoři
Zdroj: Profimedia

Vláda schválila na svém pondělním jednání dvě varianty novely volebního zákona. První počítá se zachováním 14 volebních krajů, podle druhé varianty by Česká republika byla jediným obvodem. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.

Volební pravidla se musí změnit kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Obě navržené varianty jsou v souladu s parametry, které soud nastavil, tedy splňují princip rovnosti hlasů i rovnosti šancí kandidujících subjektů.


"Varianty splňují parametry a nabízejí spravedlivější rozdělení mandátů. Teď bude záležet, na jaké variantě bude v Parlamentu politická shoda,“ informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


V obou navržených případech vláda zachovává hranici pěti procent pro vstup do Sněmovny. V případě koalic jsou hranice sedm, devět a 11 % podle počtu stran. První navržená varianta počítá s přepočtem hlasů na mandáty při zachování 14 volebních krajů.

Související obsah


Pro výpočet by byla využita Hareova kvóta. Podle ní se celkový počet platných hlasů pro úspěšné strany vydělí číslem 200, tedy celkovým počtem poslanců. Tím se tak získá volební číslo. "Kolikrát se toto číslo vejde do celorepublikového zisku hlasů konkrétní politické strany, hnutí nebo koalice, tolik získá tento subjekt mandátů,“ uvádí resort.


Druhá varianta poté zasahuje i do organizačně-technického zajištění voleb. Celá republika by se totiž stala jedním volebním obvodem. Volební formulí pro přepočet hlasů na mandáty je v tomto případě Hagenbach-Bischoffova kvóta.


"Celkový počet hlasů úspěšných subjektů se dělí číslem odpovídajícím počtu volených poslanců zvýšeným o hodnotu 1, tedy číslem 201,“ doplnilo ministerstvo vnitra.

ČSSD klesají podle posledních průzkumů volební preference. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz