Zahraničí

Finsko chystá celostátní uzávěru země. Zákazy zpřísňuje také Švédsko

Švýcarská vláda se díky zlepšování epidemické situace v zemi rozhodla rozvolnit opatření. Od začátku března se tam mají otevřít veškeré obchody, muzea, sportoviště i zoologické zahrady. Lidé mladší 20 let budou nově moci chodit do sboru nebo hrát v hudebních kapelách a orchestrech.

Švýcarsko i po uvolnění některých omezení nadále zachová povinnost dodržovat rozestupy mezi lidmi. Povinné zůstane i nošení roušek, počet zákazníků v obchodech také zůstane limitovaný. Otevřená zůstanou lyžařská střediska.

Naproti tomu Švédsko má od 1. března restrikce zpřísnit. V zemi by měly zůstat v provozu restaurace, bary a kavárny. Jejich otevírací doba se ale zkrátí, nově by měly zavírat ve 20:30. Švédské úřady zároveň vyzvaly občany k nošení roušek ve vnitřních prostorách.

"Situace ve Švédsku je vážná, koronavirus se šíří stále rychleji. Další vlně se dokážeme vyhnout, jedině když si zachováme rozestupy," řekl pro agenturu Reuters švédský premiér Stefan Lofven.

Související obsah

Ještě přísnější opatření oznámilo Finsko. To má od 8. března vstoupit do třítýdenní celostátní uzávěry. Bary a restaurace se uzavřou a žáky s výjimkou 1. stupně základních škol čeká distanční výuka.

Zhoršující se epidemická situace souvisí s šířením nových mutací koronaviru – britské, brazilské a jihoafrické. Další nová mutace se šíří v New Yorku, kde na ni údajně připadá už víc než čtvrtina potvrzených infekcí. Jiný zmutovaný virus SARS-CoV2 se údajně objevil také v americkém státě Kalifornie.

Lídři států EU budou jednat o uzavírání hranic a o možném budoucím využití očkovacích certifikátů. Více v reportáži TV Nova:

zv, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz