Koronavirus

Poslanci neschválili příspěvek pro lidi v karanténě. Maláčovou to rozzuřilo

Poslanecká Sněmovna v pátek nepodpořila návrh na prodloužení nouzového stavu, ten tak skončí už v sobotu 27. února. Poslanci také neschválili příspěvek pro lidi v karanténě, tzv. izolačku.

Poslanci v pátek nepodpořili příspěvek až 370 korun denně pro lidi v nařízené karanténě. Nejdříve se hlasovalo o senátní verzi a poté se hlasovalo o verzi poslanecké, která neprošla o jediný hlas. Tři poslanci hnutí ANO se přitom hlasování zdrželi. 

Ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) odmítnutí návrhu rozzuřilo. "Přesně proto lidé nevěří politice, protože kvůli politikaření se tady nebude dařit zkrotit pandemii. Přílepky jsou pouze zástupný argument, izolačka měla být klíčový návrh, jak dostat pandemii pod kontrolu," řekla Maláčová. 

To se ale nelíbilo opozici. "Paní ministryně, udělejte si pořádek u vašich poslanců a dejte nám pokoj," obořil se na ni Dominik Feri (TOP 09).

Ministryně Maláčová ve Sněmovně:

Lidé v karanténě měli příspěvek dostávat po dobu deseti dnů. Senát chtěl prodloužit dobu až na 14 dní. Chtěl také vypustit z předlohy některá ustanovení, která se do ní dostala ve Sněmovně na základě pozměňovacích návrhů poslanců ČSSD. Opoziční poslanci i senátoři je označovali za přílepky. 

Vláda v pátek také žádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce března. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž opatření podle pandemického zákona v současné době nestačí. Jelikož Sněmovna jeho prodloužení nepodpořila, vláda musela vyhlásit stav nový.


 

Babiš zhodnotil před Sněmovnou rok s covidem-19:

Premiér Babiš odpoledne vystoupil s proslovem, ve kterém zhodnotil uplynulý rok s koronavirem. "Když jsem říkal, že jsme best in covid, tak jsem nemyslel, že je vláda best in covid. Myslel jsem, že Češi jsou best in covid,“ řekl premiér na začátek svého proslovu. Následně přiznal, že vláda možná udělala během pandemie chyby. Podle něj je však Česká republika připravena tuto krizi zvládnout.

"Potřebujeme, aby lidi omezili ty kontakty. Potřebujeme, aby se chovali zodpovědně. To je ten důvod, proč žádáme Sněmovnu, aby nám odsouhlasila nouzový stav," dodal Babiš. 

"Nejsprávnějším postupem by mělo být, že vláda vyhlásí nový nouzový stav na základě nových okolností, což je velký výskyt viru britské mutace," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání s premiérem Babišem. "Vyhlášení nového nouzového stavu je plně ve vládní kompetenci a myslím si, že je to správný krok," dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) představil poslancům některá z plánovaných opatření. Hlavní cílem je omezení mobility lidí, tak aby nedocházelo k přenosu viru. Hamáček má v plánu omezit pohyb pouze v rámci katastru obce. "My jsme pracovali s tím jedním kilometrem v případě cest do přírody či za sportem. Debatovali jsme o tom s kolegy z opozice. Uvědomujeme si, že to je velmi razantní a velmi tvrdé, tudíž ten materiál dozná změny a ten finální návrh je, aby pokud lidé chtějí trávit část toho volného času mimo svoje bydliště, typicky se chtějí proběhnout, projet na kole, projít, tak aby se pohybovali v katastru té dané obce, ve které bydlí," uvedl Hamáček.

Hamáček ve Sněmovně představil plánovaná opatření, chce výrazně omezit pohyb lidí:

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka je v Česku epidemie kulturním problémem. Češi podle něj nedodržují pravidla. "Nejpodstatnější je, jak jsme schopni se v té epidemii chovat. Jak kulturně se v této epidemii chováme. Jedna věc je docela zřejmá, ten virus je vysoce efektivní vůči společnostem, která nedodržují pravidla," řekl Zaorálek.

Češi nedodržují pravidla, křičel Zaorálek ve Sněmovně:

Ve Sněmovně vystoupil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Situace v oblasti nemocniční péče je i nadále vysoce nepříznivá vzhledem k narůstajícímu počtu celkových hospitalizací, ale zejména počtu pacientů v těžkém stavu vyžadujících vysoce intenzivní péči. Aktuálně je hospitalizováno více než sedm tisíc pacientů, zhruba 1 400 pacientů bylo včera na jednotkách intenzivní péče a ve většině krajů jsou jednotky intenzivní péče v kritickém stavu pod tlakem," řekl Blatný.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný mluvil ve Sněmovně o epidemické situaci:

 

Související obsah

Zástupci koalice SPOLU také chtěli, aby vláda vyhlásila nový nouzový stav. Prodloužení aktuálního stavu by totiž podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky prodloužilo jeho právní nejistotu.

Vláda má v plánu s novým nouzovým stavem zpřísnit některá opatření. Na tři týdny zakáže pohyb mezi okresy a zcela uzavře školy. Podle Babiše je nutné omezit mobilitu lidí a snížit kontakty. Bez nouzového stavu nemůže vláda lidem zákazat pohyb ani shromažďování.

Proti prodloužení nouzového stavu se ve čtvrtek vyjádřil předseda ODS Petr Fiala. "Za ODS říkám, že nejsme pro žádné prodloužení NS. Podpořili jsme pandemický zákon, senátoři opravili legislativní chybu. Sněmovna jej může schválit, pan prezident mi slíbil, že jej urychleně podepíše. Tudíž není třeba pokračovat v NS po 27. únoru," uvedl na twitteru.

Sněmovna se jako první zabývala také koronavirovými zákony, které jí vrátil Senát. Jedním z nich je pandemický zákon, ve kterém chtějí senátoři navázat protikoronavirová opatření na pandemickou pohotovost. "Dovolím si vás požádat, abyste podpořili pandemický zákon v podobě, tak jako ho schválil Senát,“ uvedl ze začátku jednání ministr zdravotnictví Blatný. Poslanci jej nakonec v senátní verzi schválili. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice, tak budou moci vydávat restrikce k omezení covidu-19.

Související obsah

Právě zmíněný pandemický zákon by měl po 27. únoru nahradit nouzový stav. Premiér Andrej Babiš tak bude mít nejspíše problém sehnat podporu pro prodloužení nouzového stavu.

Co vm v televizi neeknou....Abych vm piblil politickou realitu poslednch dvou dn, nebo dnes jedn snmovna....

Zveejnil(a) Ivan Bartos dne tvrtek 25. nora 2021

Poslanec Milan Brázdil (ANO) vystoupil ve Sněmovně v záchranářské vestě:

Při posledním hlasování 14. února nezískala vláda ve Sněmovně dostatečnou podporu. Proti prodloužení hlasovala většina poslaneckých klubů. Opětovný nouzový stav byl poté následně vyhlášen až za pomoci hejtmanů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz