Koronavirus

Lidé musí zůstat jen ve svém okresu. Nejmenší z nich má 230 km²

Lidé musí zůstat jen ve svém okresu. Nejmenší z nich má 230 km²
Zdroj: TV Nova

Od pondělí budou platit přísná opatření, která se týkají pohybu. Lidé totiž až na výjimky nebudou moci cestovat mezi okresy. Například obyvatelé okresu Brno-město, který je nejmenší v České republice, se tak mohou pohybovat maximálně na 230,18 kilometrech čtverečních.

Okres Brno-město se nachází v Jihomoravském kraji a žije tam zhruba 381 tisíc obyvatel. Právě tito lidé mají tak od pondělí nejmenší prostor, ve kterém se mohou pohybovat. Od 1. března totiž vláda zakázala až na výjimky cestovat mezi okresy.


"Potřebujeme omezit mobilitu obyvatelstva a omezit kontakty,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Brňané se tak mohou pohybovat pouze ve svém okresu, který má rozlohu 230,18 kilometrů čtvereční.

Související obsah

Naproti tomu největším okresem v Česku s rozlohou 1945,69 kilometrů čtverečních jsou Klatovy. Nachází se v Plzeňském kraji a žije tam více než 86 tisíc lidí, což je podstatně méně, než kolik obyvatel má okres Brno-město.


Omezení se vztahuje také na procházky do přírody. V tomto případě totiž lidé mohou vyrazit ven, ale nesmí překročit hranice obce, ve které bydlí. Obyvatelé by si tak měli dobře prostudovat hranice daného území.


Češi by si však měli také zjistit, kam až mohou jít na procházku se svým domácím mazlíčkem. Mezi 21:00 a 5:00 totiž mohou se psem jen do vzdálenosti 500 metrů od bydliště. Další důležité informace zjistíte zde.


Jaké dokumenty jsou potřeba pro cestu mimo okres bydliště naleznete v tomto článku. Zároveň tady naleznete také přehled nejčastějších otázek a odpovědí, které se týkají cestování po České republice.

Související obsah


Kromě omezení pohybu budou od pondělí v platnosti také další restrikce. Uzavřou se totiž také školy a znovu i některé obchody. Povinné bude i nošení roušek v zastavěných oblastech, respirátor bude potřeba v zaměstnání. Kompletní přehled omezení naleznete v tomto článku.

Kvůli omezení pohybu budou někteří muset paradoxně víc cestovat. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz