Koronavirus

Zavírají se školy a školky, procházky jen "u domu". Vše ohlídá armáda! PŘEHLED

Vláda od pondělí omezí na tři týdny pohyb lidí, uzavřou se také školy a některé obchody. Povinné bude nošení roušek na veřejnosti, v zaměstnání bude potřeba respirátor. Na 30 dní kabinet vyhlásil nový nouzový stav. Stalo se tak poté, co poslanci zamítli prodloužení původního nouzového stavu.

- vláda výrazně omezuje pohyb lidí mezi okresy

- uzavřou se školy a školky

- uzavřou se obchody s dětským oblečením a obuví

- povinnost nošení roušek v zastavěné oblasti obce, na frekventovanějších místě budou nutné respirátory

- ochranné pomůcky zaměstnancům musí zajistit zaměstnavatel

- hlídat omezení pohybu bude 5000 vojáků

- opatření platí od 1. března na následující tři týdny

Vláda od 1. března na tři týdny zpřísní opatření v Česku. Zakáže se pohyb mezi okresy, s výjimkou cest do zaměstnaní. Bude však potřeba potvrzení od zaměstnavatele.

Pro cesty k lékaři nebo na úřady mimo okres bude nutné čestné prohlášení, nebo vyplněný formulář. Lidé však budou moci vyrazit do přírody, avšak pouze na území své obce, venčení psů bude možné pouze do 500 metrů od bydliště.

Související obsah

"Pokud chce někdo sportovat, tak tam je to omezeno na území obce,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na to, jak lidé dodržují omezení pohybu, bude dohlížet na 5000 vojáků.

Od pondělí se uzavřou školy, školky a dětské skupiny. Z domova se tak budou učit znovu i žáci prvních a druhých tříd. Povinné bude také nošení roušek v zastavěných oblastech, v zaměstnání a na frekventovanějších místech bude nutný respirátor

Kabinet zredukoval také počet otevřených obchodů. Znovu se na tři týdny uzavřou prodejny s dětským oblečením a obuví. Otevřené zůstanou potraviny, drogerie, e-shopy, trafiky, autoservisy, květinářství nebo optiky.

Související obsah

Sněmovna návrh prodloužit nouzový stav v pátek zamítla. Právě proto vláda v pátek schválila vyhlášení nového stavu nouze. Ten bude platit na 30 dní od 27. února do 28. března. Informoval o tom Úřad vlády.

Podle předsedy vlády je nouzový stav v současné době potřeba, protože opatření podle pandemického zákona nestačí. "Potřebujeme, aby lidi omezili kontakty. Potřebujeme, aby se chovali zodpovědně. To je ten důvod, proč žádáme Sněmovnu, aby nám odsouhlasila nouzový stav,“ uvedl Babiš. 


Od března začne také testování zaměstnanců ve firmách antigenními testy. "Od 1. 3. kompenzujeme plošné testování ve firmách a u OSVČ. Každý zaměstnanec nebo živnostník získá příspěvek na čtyři rychlotesty/měsíc," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 
Jak opatření odůvodnili ministři se podívejte v reportáži:

Vyhlášení nových opatření předcházely hodiny jednání. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz