Domácí

Učitelé: Je nepřijatelné, aby maturitní zkouška měla různé podoby

Na nevoli řady pedagogů narazí záměr dělat letos maturity dvojího typu – ty klasické, nebo z průměrných známek za dobu studia. Záměr, který ve středu prezentoval premiér Andrej Babiš (ANO), se nelíbí představitelům sdružení různých typů středních škol.

Velké překvapení vzbudil mezi zástupci pedagogů záměr nechat středoškoláky posledních ročníků, aby si vybrali, jakou letos chtějí maturitu. Předseda vlády zveřejnil možnost, o které chce jednat s ministrem školství.

Buď by studenti v květnu absolvovali klasickou maturitní zkoušku, nebo by si nechali vystavit maturitní vysvědčení na základě průměrných známek z daných předmětů za dobu studia. Druhý případ je označován jako tzv. úřednická maturita.

Související obsah

Právě dvojí přístup ale vzbuzuje nevoli, protože stejně hodnotný certifikát o vzdělání by získali absolventi středních škol za naprosto nerovných podmínek. "To je obtížně představitelné," uvedl na dotaz TN.cz Jiří Zajíček, předseda Národní rady Unie školských asociací ČR.

"Letošní maturanty bychom tím výrazně handicapovali pro budoucí profesní dráhu. Maturita 2021 by nemohla být srovnatelná s jinými lety," zdůraznil Jiří Zajíček.

Stejný názor má také Leoš Gretz, ředitel svazku středních škol ze Znojma. "Maturitní zkouška má charakter certifikační zkoušky a je kvalifikačním předpokladem pro další formy vzdělávání. Měl by být rovný přístup, jsem pro aktuální verzi maturitní zkoušky," míní. Aktuální verze maturit přitom se zprůměrovanými známkami na závěrečném vysvědčení nepočítá.

Související obsah

Romana Studýnková, předsedkyně Asociace středních pedagogických škol, se na problém dívá podobně, i když "úřednickou maturitu" neodmítá. „V každém případě se stavím za to, aby forma maturity byla pro všechny jednotná,“ zdůraznila.

Jiří Zajíček z unie školských asociací vidí cestu spíš v tom, aby se maturitní zkoušky odložily třeba až do podzimu, pokud epidemiologická situace nedovolí květnový termín. O případné změně průběhu maturit lze podle něj uvažovat až na konci srpna, kdyby maturity v klasické podobě nebyly možné ani na podzim.

Maturanti nemusí psát slohové práce. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz