Zahraničí

EU zkoumá ruskou vakcínu proti covidu-19. Může to trvat i měsíce

EU zkoumá ruskou vakcínu proti covidu-19. Může to trvat i měsíce
Zdroj: TV Nova

Vyostřování dohadů o tom, zda lze v EU používat ruskou vakcínu Sputnik V, kterou zatím neposoudila Evropská léková agentura (EMA), možná zmírní její čtvrteční oznámení. EMA zveřejnila, že zahájila předběžné hodnocení tohoto léčiva. To ale může výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) trvat mnoho měsíců. Jeho úkolem je totiž shromáždit data o výzkumu preparátu v Ruské federaci.

Výbor pro humánní léčiva regulátora evropských farmaceutických trhů začal sbírat data z výzkumu vakcíny Sputnik V. O tzv. předběžné hodnocení (rolling review) této vakcíny proti covidu-19 ho nepožádal ruský výrobce, ale německá společnost R-Pharm Germany.

"Předběžné hodnocení potrvá až do doby, než shromáždíme dostatek důkazů pro to, aby byla podána oficiální žádost o registraci," napsali představitelé lékové agentury v tiskové zprávě.

Díky předběžnému hodnocení se výrazně urychlí vyřízení případné žádosti o registraci vakcíny v EU. Léková agentura pak už nemusí předložené podklady o laboratorních i klinických zkouškách znovu posuzovat, bude je mít z předběžného hodnocení.

 

Související obsah

Prezident ČR Miloš Zeman zveřejnil v neděli, že napsal ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi dopis s žádostí o mimořádné poskytnutí vakcín Sputnik V České republice. Údajně se to na ruské straně setkalo s pozitivní odezvou. Tuto očkovací látku už nechal dovézt na Slovensko předseda tamní vlády Igor Matovič, a to v počtu 200 000 dávek.

Z evropských zemí ji používá také Maďarsko a Srbsko, přestože ji EMA dosud neschválila. Německo a Rakousko v minulosti projevily zájem, aby se Sputnik V vyráběl také v továrnách na jejich území.

 

Související obsah

Vakcína Sputnik V funguje na podobném principu jako AstraZeneca, vyvinutá ve spolupráci s oxfordskou univerzitou. Po aplikaci se do těla dostane geneticky upravený adenovirus, velmi podobný koronaviru. Po průniku do buněk začne produkovat bílkoviny koronaviru, čímž vyvolá imunitní reakci. Imunita si díky tomu "zapamatuje", jak má zlikvidovat nepřítele, až se potká se skutečným koronavirem.

Související obsah

Rozdíl v uvedených vakcínách je v tom, že AstraZeneca je založená na jediném adenoviru, a to šimpanzím. Naproti tomu ruská očkovací používá adenoviry dva (lidské). Mnozí odborníci považují pár adenovirů za lepší nápad, přičemž Rusko nešetří superlativy.

"Nedávná studie ruského Gamaleyova výzkumného centra prokázala, že opakované očkování Sputnikem V dobře chrání proti mutacím koronaviru, a to včetně britské a jihoafrické," citovala agentura Reuters Denise Logunova, výzkumníka z ruského pracoviště, kde očkovací látka vznikla.

Kvůli nákupu vakcíny Sputnik V hrozí na Slovensku vládní krize. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz