Koronavirus

V očkování stále zaostáváme. Vláda viní hejtmany, ti zase vládu

Mezi vládou a hejtmany se rozhořel spor o tom, kde jsou nevyočkované vakcíny. Zatímco kabinet Andreje Babiše (ANO) tvrdí, že si je kraje schovávají na horší časy, hejtmani jsou přesvědčeni, že leží hlavně ve skladech nemocnic, které spravuje stát. Podle odhadů se zhruba třetina vakcín dovezených do Česka zatím nepoužila.

Česko se v rychlosti očkování proti covidu-19 ocitá na chvostu Evropské unie. Rychleji se očkuje třeba v Rumunsku a napřed jsou i všechny sousední státy. Podle vlády dodávky vakcín neváznou, problém je ale v krajích, které si prý dávky vakcín syslí na horší časy.

"Rád bych ještě apeloval na všechna očkovací místa, na všechny kraje, aby v žádném případě neschovávaly vakcínu na druhou dávku," prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Těch zásob zase není tolik, protože se to mění každý týden. Většina těch dodávek, které přijdou, je vyočkovaná, a sice zhruba 86 procent všech dávek. Není možné úplně všechno vyočkovat do poslední dávky," uvedl Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.

Související obsah

Kraje tvrdí, že o žádném syslení nic nevědí. "V úterý ráno, když přijede Pfizer do Českých Budějovic, tak si pro něj okamžitě přijedou z těch jednotlivých lékáren, odpoledne už je tam a ve středu se s ním může očkovat," řekl jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Jihomoravský kraj má podle ministerstva asi 40 tisíc dávek. "My jsme včera (ve středu) dostali 18 tisíc dávek Pfizeru, ty se budou očkovat od pondělí. Dostali jsme přes pět tisíc dávek Moderny, ty se budou očkovat od pondělí. A dostali jsme více než pět tisíc AstraZenecy, které se budou zavážet na příští týden praktikům, takže tady máme necelých 30 tisíc vakcín, které se přes víkend distribuují," popsal Jan Grolich (KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje.

"Apelovali jsme na veškerá očkovací místa, aby vykazovali očkování do ISINu, protože se stává, že se naočkuje domov seniorů a potom praktici to nestíhají," řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

"Jakmile naočkujeme, tak hned vykazujeme ty naočkované látky, tak aby bylo vidět, že byly aplikovány a neleží někde ve skladu," ubezpečil Kuba.

Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) a hejtmanů je problém ani ne tak na straně krajů, ale spíš na straně státem spravovaných nemocnic. "Je to ve velkých špitálech a nejde na to sáhnout," uvedl Hřib.

Předseda Asociace krajů přiznává, že částečně je vina i na jejich straně. Prý jsou v některých regionech rezervy v logistice.

Karolína Pavlínová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz