Domácí

Povinné testování ve firmách naráží na problém. Testů není dostatek

Žádný zaměstnanec neotestovaný na koronavirus by od 17. března neměl být vpuštěn na pracoviště. Po velkých firmách se k povinným testům v pátek přidaly i menší podniky. Od příštího týdne se má povinné testování zaměstnanců týkat také veřejné správy. Kvůli tomu ovšem roste zájem o antigenní testy. Některé podniky tvrdí, že jich je nedostatek.

Firmy, které mají nad 250 zaměstnanců, začaly s povinným testováním ve středu a do 12. března jím musejí projít všichni jejich zaměstnanci. Od pátku testují povinně i malé podniky. Jenže testů je prý nedostatek.

"Zjišťujeme, že distributoři nemají ty testy skladem a nejbližší termín dodání, co jsme dneska zjišťovali, tak je 15. března," postěžoval si ředitel marketingu Auto ESA Filip Kučera.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přiznává, že cena šla nahoru a k dostání jsou už jen dražší testy, kolem dvou stovek za kus. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé dostávají od státu šedesát korun na test, do dražších se jim nechce. "U testů, které jsme měli slíbené za nižší ceny, kolem 68 korun, došlo k velkému krácení nebo skutečně nejsou k dostání," tvrdí předseda představenstva skupiny COOP Pavel Březina.

Související obsah

Řada podniků řeší i opačný problém. Testy sice mají, ale nemají nikoho, kdo by jejich zaměstnance otestoval. "Bohužel se nám nepodařilo získat žádného lékaře, který by nám provedl 1800 testů týdně, proto jsme uvítali možnost použití samotestů," vyjádřila se generální ředitelka firmy Icom transport Kateřina Kratochvílová.

Ministerstvo má seznam téměř osmi desítek schválených testovacích sad. Každý den přibývají další a příští týden by prý měly do skladů dorazit testy ve velkém množství. "Doporučujeme, aby se firmy nezásobovávaly na několik týdnů, ale aby si testy kupovaly v řádech jednotek dnů nebo na jeden, dva týdny," vyzývá Havlíček. 

Související obsah

Problém zajistit dostatek antigenních testů má i obchodní řetězec Lidl, který raději vyzval své zaměstnance, ať se nechají otestovat sami. "Je nutné počítat i s možným zpožděním dodávek, proto jsme v první fázi přistoupili k dočasnému řešení prostřednictvím externích testovacích center," sdělil televizi Nova mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Podobně přes testovací a odběrová centra to řeší i řada dalších zaměstnavatelů.

Zaměstnanci, kteří se nemohou testovat ve firmě, zatěžují odběrová centra:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz