Zajímavosti

Vědci objevili superzemi. Může být zásadní při hledání života ve vesmíru

Vědci objevili superzemi. Může být zásadní při hledání života ve vesmíru
Zdroj: Profimedia

Poblíž naší sluneční soustavy astronomové objevili exoplanetu podobnou Zemi. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se na ní vyskytoval život, může sehrát důležitou roli v hledání mimozemského života.

Gliese 486 b je nově objevená superzemě, což je označení pro exoplanetu, jejíž hmotnost nepřesahuje desetinásobek Země. Tato planeta je zhruba 1,3krát větší než ta naše a 2,8krát hmotnější, uvádí studie, na kterou odkazuje web Space.com. Obíhá malou hvězdu, tzv. červeného trpaslíka vzdáleného pouhých 26 světelných let od Země.

Superzemě Gliese 486 b je tak v podstatě přímo za rohem, astronomové ji mohou zkoumat a porozumět lépe planetám tohoto typu a zároveň jim může pomoci v hleádání života na jiných místech vesmíru.

Ačkoliv je svou velikostí podobná Zemi, život se na ní s největší pravděpodobností nenachází. "Gliese 486 b nemůže být obyvatelná, alespoň ne tak, jak to známe tady na Zemi," vysvětluje hlavní autor studie Trifon Trifonov z Institutu Maxe Plancka pro astronomii.

Související obsah

Vědci odhadují, že teplota na jejím povrchu činí zhruba 430 stupňů Celsia. Je dost chladná na to, aby měla atmosféru, a dost horká na to, aby ji bylo možné studovat z dálky. Trifonov ji označil za Rosettskou desku v oblasti atmosférického výzkumu skalnatých planet.

Jak tato horká, suchá, skalnatá planeta, po jejímž povrchu pravděpodobně tečou řeky lávy, může přispět k hledání mimozemského života? Je to díky její poloze blízké Zemi a fyzikálním vlastnostnem zmíněných výše, které umožňují studovat její atmosféru.

Data vědci využijí k tomu, aby dešifrovali atmosféru jiných exoplanet, včetně těch, které by mohly skrývat život. Doposud vědci objevili přes 4300 exoplanet, tedy planet nacházejících se mimo naši slunečnou soustavu. Zpočátku se většinou jednalo o plynné obry podobné Jupiteru nebo Saturnu, později začali objevovat i menší skalnaté planety podobné Zemi.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz