Domácí

Ženy pracují 69 dní prakticky zadarmo!

Equal Pay Day, tedy Den rovnosti platů, letos připadá v České republice na 10. března. Datum je každý rok pohyblivé a ukazuje, o kolik dnů musejí ženy v Česku pracovat déle, aby dosáhly na stejný příjem jako muži v roce 2020.

Podle údajů zveřejněných na stránkách Equal Pay Day u nás ženy v průměru vydělávají o 18,9 % méně než muži. Tento výsledek řadí Českou republiku mezi nejhorší země z členských států EU, a to i přesto, že meziročně došlo ke snížení tohoto rozdílu o 1,2 procentního bodu a Den rovnosti platů letos nastal o 3 dny dříve. 

Letos Den rovnosti platů připadá na 10. března.  "Jde o symbolické vyjádření, o kolik dní déle by ženy musely pracovat, aby dohnaly platy mužů za předchozí rok," vysvětlila ve Snídani s Novou Lenka Simerská, která se problematikou nerovnosti platů zabývá s tím, že v praxi to tedy znamená, že celkem 69 dní ženy pracují v podstatě zadarmo.

Související obsah

Podle její kolegyně Jany Černouškové je důvodů hned několik. "Ženy dobrovolně vcházejí do zaměstnání, která jsou hůře finančně ohodnocená," objasnila s tím, že jde zejména o obory jako zdravotnictví či sociální péče. 

Ženy jsou podle Černouškové navíc diskriminovány kvůli plánování rodiny. "Dochází k tomu největšímu propadu, ženy jsou sankcionovány za to, že přivádějí na svět děti a eventuálně o ně pak pečují,“ dodala.

Související obsah

Platy během pandemie

Současná situace spojená s pandemií ukázala, jak široké jsou platové nerovnosti v oborech, ve kterých pracují zejména ženy. "Je alarmující, že například v tak důležitém oboru, jako je zdravotnictví, vydělávají ženy o 24 % méně než muži. A přitom je to oblast, ve které ženský personál zcela dominuje, ať už jde o zdravotní sestry, lékařky i pomocný zdravotní personál," upozornili zástupci Equal Pay Day.

Právě vyšší zastoupení žen ve zdravotnictví se pak projevilo nedostatkem personálu v době pandemie. Když ženy musely zůstat doma s dětmi, vypadla řada lékařek, sester a dalších zaměstnankyň nemocnic či pečovatelských zařízení. Vydělávají totiž méně než jejich muži. A tak v momentě, kdy přišlo na rozhodnutí, kdo zůstane kvůli uzavření škol s dětmi doma a postará se o jejich výuku, byly to právě ony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz