Domácí

"Zachránil život dceři!": Na Ventrubu vzpomínají kolegové i rodiče pacientů

"Zachránil život dceři!": Na Ventrubu vzpomínají kolegové i rodiče pacientů
Zdroj: jiri-ventruba.cz

Poslanci bez ohledu na stranickou příslušnost v úterý otřásla zpráva o smrti jejich kolegy a neurochirurga Jiřího Ventruby (ODS). Ten ležel v nemocnici s těžkým průběhem covidu-19. Kolegové i bývalí pacienti na Ventrubu vzpomínají jako na skromného neurochirurga s talentem od Pána Boha, který zachránil mnoho dětských životů.

Jiří Ventruba byl nejen poslanec, ale i lékař. V roce 1991 založil Dětské neurochirurgické oddělení v Dětské nemocnici v Brně, kde zavedl nové mozkové operace u dětí. Na jeho "zlaté ručičky" tak vzpomínají i rodiče dětí, které zachránil. 

"Upřímnou soustrast rodině. Je mi to moc líto. Jsem vděčná,že se moje dcera Nikolka dostala do rukou PANA DOKTORA před 17 lety. Zachránil jí ŽIVOT. Byl to výjimečný člověk, vždy na něj budeme vzpomínat s úctou," svěřila se redakci TN.cz jedna ze čtenářek. Vysvětlila, že její dcera se narodila s hydrocefalem, při kterém dochází k abnormálnímu hromadění mozkomíšního moku v komorách nebo dutinách mozku.

"Dcera měla strašný tlak v hlavičce, dokonce jí to vytlačovalo mozeček, šlo to hodně vidět na čele, první jsme mysleli, že to je jen podkožní tuk," vysvětlila maminka, která je stále vděčná, že lékaři tehdy přišel s řešením. "Pan doktor Ventruba dostal nápad, že dceři rozřízne půl hlavičky a pokusí se vše dát a upevnit na správné místo," zavzpomínala. Operace se naštěstí zdařila a i když po prodělaném hydrocephalu Nikolka trpí mentální retardací, maminka nepřestala být vděčná. "Nikdy nezapomenu NIKDY, měl zlaté ruce," dodala.

Související obsah

A zkušenosti dalších příbuzných pacientů jsou velmi podobné. "Tenhle pán doktor zachránil mému bráchovi život. Když byl miminko, ho operoval. Škoda, že už tady není," posteskla si Denča. 

"Upřímnou soustrast rodině... Byl to člověk s obrovským srdcem,který neléčil jen těžce nemocné děti, ale dokázal podpořit rodiče v těch nejtěžších chvílích. Čest jeho památce," přidala se ke kondolencím Jana. A reakcí je daleko víc.

Na Ventrubu vzpomínají i kolegové

"Jiří Ventruba, lékař, poslanec, obětavý a skromný člověk, kamarád, před chvílí zemřel. Těžko se mi hledají slova. Jirko, díky za všechno! Odpočívej v pokoji!" uvedl na twitteru šéf ODS Petr Fiala. Právě na něj připadla smutná povinnost oznámit zprávu o smrti známého neurochirurga poslancům na úterním jednání. Zákonodárci následně drželi minutu ticha.

Zpráva poslance zasáhla, nejvíce z řad ODS. "Byl mým kolegou ve sněmovně, rozuměli jsme si, obdivovala jsem ho. Uvážlivý, vzdělaný, moudrý a noblesní muž. Je mi líto, že se už nepotkáme a nezasmějeme se spolu,“ reagovala na zprávu senátorka Miroslava Němcová.

"Zemřel Jiří Ventruba. Neurochirurg, který léčil nejtěžší nemoci dětí. Komunální politik, poslanec. Atlet, na kterém byla i nyní vidět léta tréningu. Jeho přátelství, jasné konzervativní názory i jeho krásná 'brněnština' mi budou už napořád chybět. Upřímnou soustrast jeho rodině,“ zavzpomínal na Ventrubu stranický kolega Jan Zahradník.

"Dnes nás navždy opustil Jirka Ventruba - skvělý kolega a hlavně neurochirurg s talentem od Pána Boha, který zachránil nespočet dětských životů. Jirko, lepšího souseda na poslaneckém klubu jsem si nemohl přát. Díky za všechny společné chvíle. Odpočívej v pokoji," přidal se Stanislav Blaha.

Související obsah

A k smrti Ventruby se vyjádřili i další politici. "Velmi mě zasáhla zpráva, že odešel pan poslanec Jiří Ventruba. Ačkoliv jsme byli z různých politických stran, vždy jsme spolu moc dobře vycházeli, jak po pracovní, tak osobní stránce. Pan poslanec mi bude velmi chybět. Nesmírně jsem si ho vážil,“ uvedl na twitteru exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Upřímnou soustrast poslali rodině i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo třeba poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

O smrti poslance a lékaře Jiřího Ventruby jsme informovali v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz