Naše Česko

Zvuk houslí nebo cirkulárky? Děti v ZUŠ se učí hrát a zpívat on-line

Situace v českých školách je kritická, úroveň výuky na dálku kolísá a udržet u ní děti se zdá být stále složitějším úkolem. A co teprve, když se připravují na dráhu umělce. V Česku na základní umělecké školy chodí více než čtvrt milionu lidí, učitelé ani děti se ale nevzdávají a výuka tak probíhá on-line.

Je to jako učit přes obrazovku truhlařinu nebo stavět zeď, tak přirovnávají svoji on-line výuku učitelé v základních uměleckých školách. To, co jim přináší reproduktory, se často hudbě moc nepodobá. A leckdy musí učitelé odhadnout, jestli to žák zahrál či zazpíval správně.

A jak taková výuka probíhá? "Čím hlasitěji dítě hraje, tím slaběji to ten reproduktor přenáší. Já často nevím, jak to zní u nich doma," popisuje hodiny klavíru přes obrazovku učitelka Zuzana Pelcová. "Kvality přenosu jsou různé, jsou i takoví žáci, u kterých bohužel kvůli kvalitě videa nepoznám, jestli je to zvuk houslí nebo cirkulárky," říká učitel houslí Jaroslav Kořáň.

Související obsah

Distanční výuka vyžaduje dvojnásobné nasazení učitele, aby to žáka bavilo. A také nadstandardní zapojení rodičů. A to zvlášť u dětí v prvním ročníku. Reportérka TV Nova si zkusila, jaké to je, učit se na housle jen pomocí slovních instrukcí. Jak to dopadlo se můžete podívat v reportáži výše.

Do základních uměleckých škol z Česku chodí přes čtvrt milionu dětí. Aby svůj kulturní rozvoj nevzdaly, vzniká řada zajímavých projektů. Třeba v Berouně žáci nahráli z domova skladbu Tanec s vlky a jejich učitel jednotlivé hlasy složil dohromady.

Související obsah

 

Koronavirová krize sice přináší ztížené podmínky, někteří učitelé na situaci ale stále nahlíží pozitivně. "Já jsem hrozně rád, že tady to období prožíváme v době, kdy máme k dispozici internet a veškerou digitální techniku," doplňuje Kořáň.

Jičínská ZUŠ se pustila do vysílání vlastních zpráv. Po novinkách ze školy následuje každý týden on-line koncert z nahrávek, které děti pošlou. Během jednoho týdne jich přijde i padesát. "Viděli jsme, jak jim chybí ty koncerty naživo, a tak jsme hledali platformu, jak to udělat. Tak vznikly tyto zprávy. A zapojují se nejen naše děti, ale i veřejnost," popisuje Jaroslava Komárková, ředitelka ZUŠ Jičín.

Související obsah

Výzvou v distanční výuce je kreslení, obtížně se učí tanec, ale i zpěv. Když chce učitelka zpěvu nechat svoje žáky zpívat s klavírem, musí obě strany počítat se zpožděním v přenosu. Ale i to se dá zvládnout.

Učitelé volí lehčí repertoár a slevují ze svých nároků, ale drobné úspěchy jejich žáků jim potvrzují, že to má smysl. Protože udržet děti u jejich koníčků, stojí za to... kvůli tomu, co právě teď děti potřebují. Radost.

Šárka Loukotová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz