Domácí

Město u Zlína pořídilo statek i s pálenicí, má s ním velké plány

Neobvyklý obchod se povedl radním ze Slavičína na Zlínsku. Za více než šest milionů korun pořídili malý hospodářský statek, jehož součástí je i pálenice. A tu chce město zachovat a dál provozovat.

Budovu radní pořídili před pár měsíci. Šestimilionová investice je podle starosty skvělá. "Jsme na Valašsku a považujeme to jednak za službu obyvatelům, občanům. A za druhé je to taky pro nás určitá prestiž jako město vlastnit objekt pálenice," rozplývá se starosta Tomáš Chmela.

Zdejší radní mají s bývalým statkem velké plány. Ovocná úroda ze stromů místních obyvatel by měla končit právě tady. "Sušení ovoce, vaření povidel, moštování. Dále bychom rádi zprovoznili také hasičárnu," vypočítává Chmela.

Pálenice patří neodmyslitelně téměř ke každé moravské vesnici. Stejně tak košty slivovice, kde se místní rádi chlubí, kdo má lepší pálenku. Ve Vlčnově dokonce před lety otevřeli muzeum černých pálenic.

Související obsah

Letošní sezóna je ale úplně jiná než ty předchozí - poznamenala ji omezení kvůli epidemii covidu-19. V pálenicích to vždycky žilo. Místní ochutnávali pálenku, která sotva stihla vytéct z destilačního zařízení.

Dnes tu jsou jen prázdné židle, na stolech dezinfekce a upozornění, že se tu lidé vůbec nemohou zdržovat. O vše se musí obsluha pálenice postarat sama. Přitom sezóna se vydařila, kvasu byl dostatek.

Snad jen milovníci pálenky z meruněk měli smůlu. Jejich úrodu totiž spálil jarní mráz.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz