Koronavirus

Pandemie ohrožuje generaci dětí. Zastavila jejich rozvoj, varují experti

Pandemie ohrožuje generaci dětí. Zastavila jejich rozvoj, varují experti
Zdroj: Profimedia

Pandemie koronaviru má silný dopad na všechy lidi. Navíc podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) ohrožuje celou generaci dětí. Odborníci varují, že v důsledku epidemie se zastavil její rozvoj.

Zavřené školy, narůstající chudoba, nucené manželství a deprese. Právě to jsou nyní základní ukazatele, kterými se měří rozvoj dětí a mladistvých. Po roce pandemie však všechny tyto faktory naznačují velké zhoršení.


"Zvýšil se počet dětí, které jsou hladové, izolované, týrané, úzkostné, žijící v chudobě nebo nuceném manželství. Snížil se navíc jejich přístup ke vzdělání, socializaci a základním službám,“ varovala výkonná ředitelka UNICEFu Henrietta Foreová.

Související obsah


Podle Foreové to jsou velmi jasné a zřetelné náznaky, že dopad pandemie si ponesou celé roky. Z dat fondu vyplývá, že v březnu 2021 tvořili dospívající ve věku do 20 let a děti přibližně 13 % ze zhruba 71 milionů nakažených koronavirem ve 107 zemích po celém světě.

Mnohá úskalí covidu-19, jako jsou uzavřené školy a nemožnost vídat se s kamarády, navíc u dětí přispěla k daleko častějším depresím a pocitům úzkosti.


Právě ti nejmladší by se podle odborníků měli stát středobodem úsilí o "zotavení“ z pandemie koronaviru. "Je potřeba upřednostňovat otevírání škol při rozvolňování opatření. Musíme rodinám a jejich dětem zajistit sociální i finanční ochranu. Pouze tímto způsobem můžeme chránit tuto generaci, aby se nestala ztracenou,“ uzavřela Foreová.

Koronavirus se u dětí může projevit jinak, než u dospělých. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz