Domácí

Protest na jihu Čech skončil velmi rychle, náměstí obklíčila policie. VIDEO

Na sobotu svolaný "protest za zachování ústavních práv a svobod" skončil v Jindřichově Hradci neúspěchem. Náměstí, kde se shromáždění konalo, totiž hlídali policisté a pouštěli tam jen lidi, kteří doložili, že mají bydliště právě v tomto okrese. Protestu, který nakonec trval jen pár desítek minut, se zúčastnilo asi dvacet lidí.

Demonstrace skončila krátce před 15. hodinou, její účastníci si kromě krátkého projevu tepajícího vládní nařízení vyslechli i českou a slovenskou hymnu a rozešli se.

Reportér TV Nova z místa před 14. hodinou hlásil, že policisté zahradili všechny vstupy na Náměstí Míru a kontrolují každého, kdo chce na svolané shromáždění. Doprovázeli i lidi, kteří chtěli přes náměstí jen projít jinam.

Z rozhodnutí vlády je zakázané (až na jasně dané výjimky) cestovat mimo okres bydliště. "Právo pokojně se shromažďovat je aktuálně omezeno nejen počtem účastníků (maximálně 100), ale i místem jejich trvalého pobytu nebo bydliště a také časově. Shromáždění se tak smějí zúčastnit pouze osoby s místem trvalého pobytu nebo bydliště v okrese Jindřichův Hradec. Všichni jsou povinni mít nasazen předepsaný ochranný prostředek dýchacích cest," upozornil už v pátek policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podívejte se, jak to na místě vypadalo před začátkem demonstrace:

To na místě vedlo k tomu, že do 14. hodiny muži zákona vpustili na náměstí protestovat jediného člověka, přibližně desítka dalších zůstala stát neúspěšně na kontrolních stanovištích kolem náměstí. Až po 14. hodině začalo na náměstí protestovat přibližně dvacet místních, kteří poslouchali už zmíněného řečníka.

Související obsah

Na videích, která pořídil štáb TV Nova, je vidět, že lidé, kteří přijeli protest podpořit, měli na oblečení připevněné červenomodrobílé stuhy a většinou neměli nasazené roušky ani respirátory. 

Příliš dlouho nevydržel protestovat ani muž, kterého hlídky na demonstraci nejprve vpustily. Poté, co si podle reportéra TV Nova opakovaně odmítal zakrýt obličej, ho policisté i přes jeho pasivní odpor naložili do přistavené dodávky a odvezli pryč. Nepomohly mu ani výkřiky, že se nemůže postavit, protože ho bolí po operaci koleno nebo nářky, že se mužů zákona bojí.

Demonstrace proti vládním opatření se minulou neděli konala na Václavském náměstí v Praze. Policisté na ní zajistili i poslance Lubomíra Volného, který si údajně odmítal nasadit roušku. Celkem muži zákona zajistili přibližně šest desítek lidí, kteří nerespektovali vládní nařízení nebo neuposlechli jejich výzvy.

Záběry z demonstrace v Jindřichově Hradci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz