Domácí

Úřad stále hledá majitele desítek tisíc pozemků! Podívejte se, jestli nepatří vám

Úřad stále hledá majitele desítek tisíc pozemků! Podívejte se, jestli nepatří vám
Zdroj: TN.cz/profimedia

V Česku je stále více než 170 tisíc nemovitostí a pozemků, u nichž není jasný majitel. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových několik let vyzývá, aby si lidé zkontrolovali, zda jim nepatří nějaký zapomenutý poklad. Už na konci roku 2023 totiž mají propadnout státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě článku Aktualne.cz opět vyzval, aby si lidé zkontrolovali, zda jim některá z "opuštěných" nemovitostí nepatří.

Seznam ÚZSVM pravidelně aktualizuje, velkou většinu položek tvoří pozemky, zejména se jedná o ornou půdu a také cesty, lesní nebo travní pozemky. Najdou se ale také rodinné a bytové domy, chaty nebo garáže.

Celý seznam nemovitostí s nejasným vlastníkem najdete zde:

Seznam nemovitostní s nejasným vlastníkem

Typ souboru:xlsb

Doba pro kontrolu se pomalu blíží ke konci, pokud se vlastníci o nemovitosti nepřihlásí do 31. 12. 2023, uběhne lhůta daná novým občanským zákoníkem, majetek pak přejde na stát.

Související obsah

"Doporučuji proto každému podívat se na tento seznam, zda náhodou jemu nebo jeho předkům nepatří nějaká nemovitost, o které dosud nevěděli," sdělila pro portál generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Co jsou nemovitosti s nejasným vlastníkem a proč jich je tolik?

Jedná se o nemovitosti, u kterých není dostatečně uveden v katastru nemovitostí jejich vlastník. Některé nemovitosti nemají zapsaného žádného vlastníka, další tam sice uvedeni jsou, ze zápisu ale není možné osobu pořádně identifikovat.

Většina zápisů "neznámého vlastníka" v katastru nemovitostí má příčiny před rokem 1989. Katastrální úřad smí na základě vlastního rozhodnutí odstraňovat pouze zjevné chyby v zápisech, které objeví. Věcné nesprávnosti, kam spadá i problém "neznámých vlastníků", však mohou být napraveny pouze na podnět oprávněné osoby, tedy vlastníka.

Jak postupovat při hledání možného vlastnictví nemovitosti:

Zdroj: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz