Zahraničí

V Krkonoších se utrhly dvě laviny. Jednu ženu museli záchranáři oživovat

V neděli odpoledne se na české straně Krkonoš utrhla lavina, záchranáři později z masy sněhu vysvobodili ženu, kterou museli resuscitovat. Další dva lidé podle původních informací utrpěli lehčí zranění, Horská služba následně informovala, že byli transportováni do nemocnice kvůli psychickým problémům. Na polské straně pohoří v údolí Bialy Jar lavina spadla už kolem poledne. Tam zasahovali i příslušníci české Horské služby, kterou o pomoc požádali jejich polští kolegové.

"Na místě se v okamžiku sesuvu nacházelo šest lidí. Jedna žena zasypána, nalezena, v tuto chvíli probíhá resuscitace, na místo míří vrtulník Letecké záchranné služby. Další dvě osoby zraněny lehčeji, bude následovat jejich transport," informovali horští záchranáři o zásahu na české straně hor na twitteru po 15. hodině. Tři lidi na místě tak masa sněhu podle všeho minula.

Ženu, kterou museli záchranáři oživovat, našel v lavině pes Horské služby. Následně ji do péče převzal lékař Letecké záchranné služby Hradec Králové, transportována byla do nemocnice v Hradci.

Horská služba po páté hodině upravila informaci o zraněných. Dva muži vyvázli bez zranění, do nemocnice v Liberci byli transportováni kvůli psychickým problémům.

O zásahu v české části Krkonoš informovala Horská služba asi dvě hodiny poté, co se lavina utrhla na polské straně pohoří.

Mužské kameny jsou výškový bod na česko-polské hranici vzdálený několik kilometrů od Špindlerova Mlýna. Podle mluvčího Horské služby Radka Zemana do terénu na obou stranách hranice vyrazili všichni dostupní záchranáři - profesionální i dobrovolní.

Před 14. hodinou zpravodajský portál Polsat News napsal, že na místě pádu první laviny zasahovalo asi 70 záchranářů a že nejsou zprávy o obětech na životech. Ale podle nepotvrzených informací se několik lidí zranilo. V roce 1968 v Bialem Jaru pod lavinou zahynulo 19 lidí.

Související obsah

"Lavina spadla na polské straně, je větší, takže jsme byli požádáni o výpomoc. Mohli by pod ní být dva lidé," uvedl na dotaz TN.cz po 12. hodině náčelník krkonošské Horské služby Pavel Jirsa.

Podle informací TV Nova vyrazily na místo i dva vrtulníky českých záchranářů - z Liberce a z Hradce Králové. Převážely i psovody.

"Událost mohu potvrdit, náš vrtulník Kryštof 18 zasahuje, o výpomoc nás požádali kolegové z Hradce Králové. Na místo jsme letěli i se speciální slaňovací skupinou, dopravovali jsme i psovody a materiál. A vrtulník zůstává na místě," řekl na dotaz TN.cz před 14. hodinou mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev.

Poslechněte si rozhovor s mluvčím záchranky:

Krátce před pátou hodinou odpoledne polští strážci Krkonošského národního parku informovali, že byly obě akce z jejich strany ukončeny. Na polské straně podle nich pod sněhem záchranáři nikoho nenašli.

Skoro přesně před měsícem se lavina utrhla pod vrcholem Sněžky a zavalila dva skialpinisty. Starší vyvázl zraněný, mladší z mužů, teprve sedmnáctiletý, pod masou sněhu zemřel. Později zveřejněná analýza tvrdí, že lavinu utrhli přímo tito dva turisté.

Kvůli lavině zasahovali v neděli také slovenští záchranáři z Popradu, kteří vyrazili na pomoc třem skialpinistům. Ty zasypala lavina v oblasti Veľkého Soliska. Všichni tři byli zraněni, pád laviny ale naštěstí přežili. Nejvážněji zraněný muž si podle Air Transport Europe zlomil stehenní kost a poranil se v oblasti hrudníku. Dva z nich záchranáři transportovali do nemocnice letecky, kvůli špatným povětrnostním podmínkám pokračovali horští záchranáři při pomoci poslední skialpinistce bez pomoci vrtulníku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz