Koronavirus

Obchodům klesají tržby, nedaří se ani prodejnám potravin nebo benzínkám

Maloobchodu v Česku se nedaří. Jen za leden obchodníkům klesly tržby o šest a půl procenta. Za rok pandemie jde o druhý nejvýraznější pokles.

Situaci výrazně ovlivňují protiepidemická opatření. Většina prodejen nepotravinářského zboží může prodávat pouze prostřednictvím e-shopů. Nedaří se však ani prodejnám potravin nebo čerpacím stanicím.

Podle statistického úřadu v lednu zaznamenaly velké potravinové řetězce pokles tržeb o více než tři procenta. Skoro o 20 procent pak ty prodejny, které se specializují třeba na farmářské výrobky nebo zdravou výživu. Nedaří se obchodům s módou, jejich lednové tržby měly propad o necelých 75 procent. Tržby klesají i prodejcům domácích potřeb nebo kosmetiky, ale také lékárnám a zdravotnickým potřebám. 

Související obsah

Daří se ale autoprůmyslu. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v lednu meziročně o 1,4 procenta. Rostly i nákupy přes internet a zásilkové služby. Prodej prostřednictvím internetu si dlouhodobě u českého zákazníka udržuje vysoký růst, v lednu tržby vzrostly o 34,5 procenta.

Podle statistiků ceny v průmyslu za minulý měsíc meziročně stouply o 1,4 procenta. Zdražily dopravní prostředky nebo kovy. Naopak klesá cena masa, nápojů a tabáku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz