Koronavirus

Ministerstvo řeklo, jak se budou děti vracet do škol. Tohle bude povinné

Žáci prvního stupně, posledních ročníků základních a středních škol. Ty chce ministerstvo zdravotnictví do lavic vrátit jako první, řekla TN.cz jeho mluvčí Barbora Peterová. Současně by se otevřely i mateřské školy. Platila by ale přísná pravidla pro děti i učitele, aby to bylo možné. Hlavní podmínkou je zlepšení epidemiologické situace.

Původně se měly školy částečně otevřít už na začátku března, místo toho ale přišel tvrdý lockdown. Pevně daný plán stále není, ministerstvo zdravotnictví ale nastínilo, jak si návrat žáků do lavic představuje.

"V případě zlepšení epidemiologické situace bude ministerstvo zdravotnictví navrhovat otevření mateřských škol, prvního stupně základních škol a posledních ročníků základních a středních škol," řekla TN.cz mluvčí resortu Barbora Peterová.

Stále platí, že znovuotevření škol by bylo podmíněno také testováním. To by podle ministerstva probíhalo jednou týdne. "Výjimku by měli plně očkovaní učitelé a učitelé 90 dnů po prodělaném symptomatickém onemocnění covid-19," doplnila Peterová.

Související obsah

Tvrdý lockdown má být delší

Na podobě dalších opatřeních resort zdravotnictví pracuje s ministerstvem školství a o jejich konkrétní podobě není rozhodnuto. V minulosti se ale muselo pravidelně větrat, samozřejmostí byla dezinfekce ve třídách a povinné nošení roušek. Ty by mohly nahradit respirátory, bez kterých se teď lidé v uzavřených prostorách neobejdou. Děti do 15 let mají ale momentálně z nařízení výjimku.

Kdy přesně se budou moct jmenovaní žáci vrátit, není jasné. Pravděpodobně se tak nestane před koncem přísného lockdownu. Ten měl původně platit do neděle, ministr Jan Blatný (za ANO) chce ale striktní opatření prodloužit. Navrhovat bude i delší nouzový stav, který momentálně trvá do 28. března (podrobnosti zde).

Výrazné zlepšení epidemiologické situace totiž zatím nenastalo. "Finální rozhodnutí padnou ve čtvrtek a platit budou od pondělí. Situace se nevyvíjí ani kriticky, ani příliš optimálně. Jdeme zhruba střední cestou. Hlavním problémem je velký počet nakažených zranitelných obyvatel," prohlásil v pondělí Blatný.

Jistá už je alespoň podoba letošních maturit. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) představil plán:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz