Koronavirus

Češi pohyb v lockdownu téměř neomezili. Jak je to ve vašem kraji?

Češi pohyb v lockdownu téměř neomezili. Jak je to ve vašem kraji?
Zdroj: Profimedia

Přestože platí zákaz opouštět okres nebo navštěvovat příbuzné, rozdíly mezi pohybem Čechů před a během lockdownu jsou minimální. Vyplývá do z dat, která zveřejnila společnost Google. Přísná opatření ale oproti slibům vlády o třech týdnech neskončí, pokračovat mají i po 21. březnu.

Zásadní omezení mobility v Česku po třech týdnech tvrdého lockdownu nenastalo. Rozdíly mezi současnosti a situací před uzávěrou okresů jsou poměrně malé.

Společnost Google pohyb lidí srovnává s obdobím těsně před vypuknutím koronavirové pandemie. Čas strávený v provozovnách je ke 14. březnu nižší o 62 procent, pro potraviny a léky se chodí o 11 procent méně často než za normálních okolností, pobyt na pracovištích klesl o 12 procent a doma jsme oproti tomu o 9 procent častěji.

Problém je v tom, že tato čísla se podle křivky na grafech příliš neliší od těch, která technologický gigant získal před 1. březnem. Stále neklesají ani nárůsty nakažených koronavirem, kromě víkendů jich přibývá od 10 do 15 tisíc denně. Za poslední dva týdny navíc v Česku zemřelo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvíc lidí s covidem-19 na světě. Obětí je už přes 24 tisíc.

Data o pohybu se liší podle krajů. Podívejte se, jak je na tom ten váš:

Možnost opustit okres pouze kvůli práci nebo v naléhavých případech ale podle dat Googlu výrazně omezil pobyt lidí v přírodě. Zatímco přes lockdownem chodili do parků až o 50 procent častěji, teď je to o 12 procent méně než v normálních podmínkách. Pokles o 45 procent zaznamenaly i stanice veřejné dopravy. Ještě v únoru byl pobyt na nich nižší jen o zhruba 20 procent.

"Tyto statistiky počítáme na základě dat uživatelů, kteří ve svém účtu Google povolili historii polohy, data proto pocházejí jen od části našich uživatelů. Jako vždy platí, že tento vzorek může a nemusí odpovídat přesnému chování širší populace," upozornila firma. 

Celý dokument o změnách pohybu si můžete stáhnout tady:

Přehled pohybu komunity v souvislosti s koronavirem covid-19 (Česko, 14. března 2021)

Typ souboru:pdf

Tvrdý lockdown měl sice podle vyjádření vlády skončit 21. března, trvat ale s největší pravděpodobností bude i poté. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce žádat i o prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do 28. března. Stejný postoj má i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"V situaci, kdy se nám podařilo křivku otočit a klesá počet denních případů, tak musíme vydržet a nemůžeme si dovolit jakýkoliv krok, který by to dlouhé úsilí a obrovské nasazení našich zdravotníků zničil. Takže prosím o trpělivost," prohlásil Hamáček. V úterý přibylo 14 003 infikovaných, tedy jen 640 méně než před dvěma týdny. Aktivních případů je podle webu resortu zdravotnictví 199 358.

Blatný připustil, že by mohly proběhnou malé změny v opatřeních. "Mohlo by dojít ke zvýšení perimetru, kde můžeme trávit volnočasové aktivity," řekl ministr. Podrobnosti čtěte v tomto článku na TN.cz.

Policie rozdala 30 tisíc pokut za nedodržování vládních nařízení. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz