Domácí

Konec lockdownu je blíž! Babiš se s opozicí zatím nedohodl

Premiér ve středu jednal s předsedy opozičních stran o možném prodloužení nouzového stavu, vláda žádá o dalších 30 dní. Například předseda ODS ale hodnotí jednání jako neuspokojivé, vláda podle něj nemá žádnou představu o tom, jak bude v boji s koronavirem pokračovat. Spokojeni nebyli ani další předsedové opozičních stran.

V pátek budou poslanci rozhodovat o dalším prodloužení nouzového stavu. Většina stran ale dalších 30 dní, o které požádala vláda, odmítá. Ve středu jednali lídři opozice s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o možném kompromisu.

K jednání se vyjádřil předseda ODS Petr Fiala. Anticovid tým koalice Spolu, kterou tvoří občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL, navrhl, aby se začalo s postupným návratem dětí do škol k 12. dubnu.

"Premiér na našem společném jednání odmítl jakýkoli termín potvrdit. Vláda evidentně žádný plán nemá a hazarduje s budoucností dětí a mladých lidi. Jenže plán nemá ani v jiných oblastech," popsal Fiala.

Související obsah

Podle něj z jednání vyplynulo, že chce vláda pokračovat v současné podobě lockdownu. To podle Fialy podporu ODS získat nemůže.

O nouzovém stavu má jasno i SPD. "Hnutí SPD stejně jako doposud nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože se plně potvrzuje, že plošná opatření nejsou řešením a lockdown není cesta," stojí v prohlášení předsedy hnutí Tomia Okamury.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání uvedl, že schůzka příliš reprezentativní nebyla. Piráti chtěli řešit otázku kompenzací, odpověď ale nedostali. Bartoše schůzka nepřesvědčila o tom, že by vláda věděla, co dělá.

Související obsah

Předseda STAN Vít Rakušan chtěl například vědět, jestli lidé na základě současných opatření méně cestují. Na to ale podle něj ministr Jan Blatný (za ANO) neuměl odpovědět. Bartoš ani Rakušan nechtěli potvrdit, zda budou hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, ještě budou jednat s hejtmany.

"Dostali jsme data - kvituji. Tím ale dobré zprávy končí. Snaha o vyhovění našim požadavkům žádná. Premiér žádal, ať to občané vydrží tři týdny a teď nemá plán, jak se vrátit k normálu. Náš ignoruje jako obvykle. Frustrace občanů mezi tím narůstá," zhodnotila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Premiérovi se zatím nepodařilo přesvědčit ani předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Ten poděkoval za materiály, podle něj ale vláda i nadále trvá na nejpřísnějších opatřeních. Filip kritizoval omezení pohybu po okresech. O tom, jak budou komunisté hlasovat v případě prodloužení nouzového stavu, bude strana informovat ve čtvrtek.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka také s výsledky jednání nebyl spokojen. Potvrdil, že premiér nechtěl zveřejnit žádné konkrétní termíny pro rozvolňování. Strana se o tom, jak bude hlasovat, rozhodne během středy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz