Koronavirus

Čeští vědci hlásí úspěch v boji proti covidu, otestovali lék proti mutacím

Čeští vědci hlásí úspěch v boji proti covidu, otestovali lék proti mutacím
Zdroj: Profimedia

Vědci z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) otestovali nový lék proti covidu-19. Dvojitá protilátka, kterou vyvinul tým mezinárodních odborníků z výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, jenž právě čeští vědci testovali, je účinná proti všem známým hlavním mutacím koronaviru.

Vědečtí pracovníci při výzkumu použili různé protilátky z krve pacientů, kteří už prodělali covid-19. Tyto přirozené protilátky se běžně používají při léčbě pacientů. Podle odborníků mají ale velkou slabinu, virus SARS-CoV-2 proti nim totiž dokáže získat odolnost, a léčba pak neúčinkuje.

"U kontrolních myší, které jsme léčili jen touto monoklonální protilátkou, virus neskutečně rychle mutoval a stal se rezistentní již během pouhých dvou dnů. To nikdo nečekal a ani předtím nepozoroval. Je to velký vykřičník z hlediska používání protilátek proti covidu-19," řekl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu BC AV ČR.

Související obsah

Mezinárodní tým vědců proto vyvinul speciální protilátku, v níž spojil dvě přirozené protilátky do jedné molekuly. Speciální látka tak může nahradit drahou směs, která se k léčbě pacientů používá, což z ní činí ideálního kandidáta na léčbu i v chudších oblastech světa. Látka navíc současně útočí na dvě místa struktury viru, což mu brání v útoku a mutaci.

"Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace," dodal Daniel Růžek

Související obsah

Na preklinické studii se kromě Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích a Českého centra pro fenogenomiku ve Vestci u Prahy rovněž podílely Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně, Ústav organické chemie a biochemie v Praze a Vojenský zdravotní ústav v Těchoníně.

"Úspěchy českých vědců na poli výzkumu koronaviru a jejich okamžité efektivní zapojení do boje proti pandemii dokazují, že české know-how patří ke světové špičce," zdůrazňuje Akademie věd.

Na koronavirus, ale i popáleniny. Čeští vědci vyvinuli převratná vlákna. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz