Zajímavosti

Tyto aplikace vás mohou obrat o desetitisíce! Nemáte je v mobilu?

Tyto aplikace vás mohou obrat o desetitisíce! Nemáte je v mobilu?
Zdroj: Profimedia

Aplikací, které nabízejí předplatné na zkoušku a pak si účtují horentní sumy, raketově přibývá. Kdo si nedá pozor, může přijít o desetitisíce korun. Jenom za nedávnou dobu jich přibylo v obchodech s aplikacemi na 200, odhalila česká internetová firma Avast. Stáhla si je už miliarda uživatelů, mezi nimi můžete být i vy nebo vaše děti.

Přes 200 takzvaných fleecewarových aplikací, které nabízejí předplatné na zkoušku, přibylo v poslední době podle Avastu v obchodech App Store a Google Play.

V mobilech je má už miliarda uživatelů, ze kterých vymámily, ať už dobrovolně, nebo nevědomky, téměř 9 miliard korun.

"Oblíbenou strategií fleecewaru je cílit na mladší publikum prostřednictvím hravých a chytlavých reklam na populárních sociálních sítích používající fráze jako ’bezplatná instalace’ nebo ‘zdarma ke stažení’. Ve chvíli, kdy si rodiče všimnou týdenních plateb, může již fleeceware z účtu odčerpat značnou částku,“ uvedl analytik hrozeb v Avastu Jakub Vávra.

Související obsah

Mezi aplikace, po jejichž stažení můžete přijít na hůl, patří třeba SpeedPro, Photo Splash, Pixomatic, Music Zen nebo PDF Scanner. Kompletní přehled nebezpečných aplikací si můžete stáhnout tady:

Seznam škodlivých aplikací pro Android k 23. březnu 2021

Typ souboru:pdf

Seznam škodlivých aplikací pro iPhone k 23. březnu 2021

Typ souboru:pdf

Aplikace nejčastěji inzerují na nejpopulárnějších sociálních sítích jako Facebook, Instagram, TikTok nebo Snapchat. Po krátké bezplatné zkušební době zpravidla přichází vysoké předplatné, které se uživateli se zadanými platebními údaji začne strhávat automaticky.

Desítky tisíc korun ročně 

Kdo platit nechce, musí předplatné zrušit přímo ve svém profilu v obchodu. Nestačí aplikaci pouze odstranit. Peníze by pak odcházely dál. "Jedna z aplikací například nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi následovanou předplatným v ceně 66 USD (zhruba 1450 korun) za týden. Pokud je uživatel nezruší, může to oběť potenciálně vyjít i na 3 432 USD (asi 75 000 korun) ročně," varuje Avast.

"Aplikace, které jsme objevili, jsou převážně zvuky hudebních nástrojů, čtečky e-knih, editory obrázků, fotografické filtry, věštecké aplikace, čtečky QR kódů a PDF a simulátory slizu," vysvětlil Vávra. Většinou svůj inzerovaný účel plní, podle Avastu je ale nesmysl platit za ně vysoké částky, když jsou na trhu levnější nebo i bezplatné alternativy.

Související obsah

Společnost objevené škodlivé aplikace nahlásila Applu i Googlu. Doporučuje dávat si pozor na lákavé reklamy a zkušební verze kratší než týden. Ostražití byste měli být i v případě, že je pod výzvou ke stažení aplikace text malým písmem. Největší jistotou je zabezpečení plateb tak, abyste je museli schvalovat heslem, otiskem prstu nebo obličejem.

Existují ale i aplikace, u kterých se vyplatí je v telefonu mít. Tato zachránila život muži, který uvízl v horách. O jakou aplikaci se jedná se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Píše se na Deník.cz