Zajímavosti

Vědci odhalili pravidla dlouhověkosti, některé tipy vás určitě překvapí

Němečtí neurovědci představili studii, která odhaluje hned několik pravidel pro kvalitnější a delší život. Podle vědců samozřejmě hrají roli geny, ale mnohem důležitější jsou podle nich životní styl a strava.

Možná trochu neobvyklá pohybová cvičení, stojka na hlavě, nebo třeba správné dýchání a meditace. To jsou jen některé z mnoha aktivit, díky kterým můžete, podle německých neurovědců, jít dlouhověkosti naproti.


Soubor některých cviků vám může prodloužit život i o šest let. Život si podle expertů můžete prodloužit dokonce i při sledování televize. Můžete si třeba lehnout na zem, zvednout nohy proti stěně a dívat se na televizi takto.

Související obsah


A cvičení jde ruku v ruce se stravou. Podle německých vědců je klíčovou látkou pro dlouhověkost spermidin. Omlazuje totiž buňky, umí bojovat proti rakovině, Alzheimerově chorobě a také prodlužuje život.


"Z dat, která máme k dispozici, je zřejmé, že jídelníček bohatý na spermidin, může prodloužit život až o pět let,“ uvedl neurobiolog Stephan Sigrist. Spermidin obsahují například tvrdé sýry, houby, sója, luštěniny či celozrnné potraviny


A velkou roli v předčasném stárnutí hraje bezpochyby také stres, který může zvyšovat krevní tlak, zhoršuje spánek či podporuje záněty. Němečtí vědci dodávají, že je důležité myslet na správné a pomalé dýchání a občas meditovat.

jh, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz