Zahraničí

Suez je stále zablokovaný lodí. Ovlivnilo to i dodávky zboží do Česka

Kontejnerová loď stále blokuje Suezský průplav. Z části se ji sice podařilo otočit, ale velké lodě stále neprojedou a čekají před kanálem. To způsobuje nemalé komplikace v dodávkách zboží do Evropy.

Před dopravní tepnou se nahromadilo už přes 200 plavidel. Jediná cesta, kterou by se lodě mohly vydat, aby se místu vyhnuly, je kolem mysu Dobré naděje v Africe.

Nehoda v podstatě zastavila téměř 15 % světového obchodu. Ovlivní to i Českou republiku. Z Číny k nám totiž putuje oblečení nebo i zdravotnický materiál, který je teď v době pandemie potřebnější než obvykle.

Zdržení hlásí i jeden z největších českých eshopů, který má v koloně před průplavem dva kontejnery zboží. "Tím, jak se zdržel mezinárodní obchod v tomto úseku, se do Evropy nedostávají některé klíčové zásoby, které zde nemáme a potřebujeme. Týká se to hlavně zemědělských produktů, jako je třeba káva, ale týká se to i ropy, což se pak odráží v cenách pohoných hmot," vysvětluje ekonom Lukáš Křeček. 

Související obsah

Zatímco káva by mohla podražit, u ostatních potravin se nedostatek nebo růst cen neočekává. Vše ale záleží na tom, jak rychle se loď podaří uvolnit. Pomoci by sice mohl příliv na konci týdne, zřejmě se do té doby ale nestihne vykopat dostatečné množství zeminy. Zatím jí stroje odstranily na 20 tisíc tun.

"Přinejhorším se bude muset loď vyložit. Což si asi umíte představit, jedna takováto dodávka může mít až 400 kontejnerů. Bylo by potřeba okolo 300 strojů," okomentoval zapeklitou situaci odborník na námořní záchranu Nicolas Sloane.

Někteří odborníci věří, že se s pomocí remorkérů podaří s kolosem pohnout během několika dní. Podle nejčernějších předpovědí ale hrozí, že se to nepodaří ještě několik týdnů.

Anežka Pichrtová, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz