Zajímavosti

Neděle je o hodinu kratší. Tipy, jak se úspěšně vyrovnat se změnou času

Neděle je o hodinu kratší. Tipy, jak se úspěšně vyrovnat se změnou času
Zdroj: Getty Images

Zimní čas se v noci na neděli změnil na letní. Ve dvě se tak ručička hodin posunula na třetí. Podle odborníků to může mít špatné dopady na lidské zdraví a trvá až týden, než si tělo na změnu zvykne. Existuje ale několik léty prověřených rad, které pomáhají se s tím vyrovnat.

Změna času podle odborníků výrazně narušuje vnitřní biorytmus. Důsledkem je zhoršení pozornosti, propuknout můžou psychické problémy, zvyšuje se také riziko infarktu nebo potratu.

Aby neblahým dopadům na zdraví člověk předešel, měl by se přinejmenším týden chovat jinak než obvykle. Právě za sedm dní se totiž tělo zpravidla se změnou vyrovná. Jak se vypořádat s tím, že jsme přišli o hodinu času?

1. Dodržujte pravidelný režim

Do postele ulehněte každý den ve stejný čas a ráno vstávejte rovněž podle jednoho budíku, a to i o víkendech. Pomůže, když se budete probouzet až po rozednění a ne ještě za tmy. Řád byste měli dát i aktivitám během dne, jako je třeba cvičení. Tělo si pak rychleji zvykne na nové podmínky. A samozřejmě neuškodí, když v nastaveném režimu budete pokračovat i potom.

Související obsah

2. Nespěte přes den

Šlofíky během dne mohou být sice příjemné, a když je člověk unavený, často se jim nedá odolat. Ale po změně času raději přes den vůbec nespěte. Potom byste totiž špatně spali přes noc. A pokud to bude opravdu nezbytné, odborníci doporučují schrupnout si nanejvýš na 20 minut.

3. Vyhýbejte se kávě a alkoholu

Několik dní se zkuste úplně obejít bez kávy a alkoholu. O obou je totiž známo, že zhoršují kvalitu spánku. Jestliže se jednoho nebo druhého nechcete vzdát, šálek či skleničku si dopřejte alespoň šest hodin před ulehnutím do postele.

4. Žádná smažená jídla

Protože jsou smažené pokrmy nasáklé tukem a obsahují obrovské množství kalorií, tělu se špatně tráví. Vedou nejenom k tloustnutí, ale i horšímu spánku. Tak si je na několik dní odpusťte. A před spaním byste je neměli jíst nikdy.

Související obsah

5. Buďte na čerstvém vzduchu

Pobyt venku na čerstvém vzduchu pod slunečním svitem tělu neskutečně prospívá. Zkuste častěji chodit na procházky a uvidíte, že se vám bude spát jako v bavlnce.

Letošní změna měla být už poslední, země EU se ale nedomluvily. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz