Domácí

V noci si hodinky posuneme dopředu. Střídání časů mělo letos skončit

V noci na neděli 28. března začíná letní čas. Hodinky si ve dvě posuneme o hodinu dopředu. Původně mělo letos střídání času skončit. Členské státy Evropské unie se ale zatím neshodly, který z časů si ponechají.

Před spaním nezapomeňte, že se ve dvě v noci čas posune o hodinu dopředu. V neděli začíná v Česku letní čas. Ke středoevropskému se vrátíme 31. října.

Letošní změna času měla být už poslední. Europoslanci už v roce 2019 odhlasovali, že má jeho střídání v sedmadvacítce skončit. Jenomže konečné slovo mají členské státy, které se stále nedokázaly dohodnout, který z časů si ponechají. Odsouhlasení finální směrnice je zatím v nedohlednu.

Letní čas se původně zavedl kvůli energetickým úsporám. Některé evropské státy ho začaly používat už během druhé světové války, Československo ho přijalo v roce 1979. Dopady na spotřebu elektřiny jsou v současnosti zanedbatelné, jedinou výhodou je delší denní světlo během jara a léta.

Související obsah

Střídání času podle odborníků škodí lidskému zdraví. Posun hodinových ručiček prý u některých lidí způsobuje psychické poruchy a deprese.

Pokud se unijní země v blízké době neshodnou, letní čas se pravděpodobně vrátí i příští rok. Jaký čas zůstane a který se zruší, by si každý ze států mohl rozhodnout samostatně. Evropská komise ale varovala, že by to narušilo jednotný vnitřní trh. A zatím se ani nezdá, že by k tomu některá z členských zemí směřovala.

O zrušení času jednal Evropský parlament již před dvěma lety. Podívejte se na reportáž: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz