Domácí

Proč se nebudou žáci testovat doma, ale až ve škole? Ministerstvo odpovědělo na časté dotazy

Proč se nebudou žáci testovat doma, ale až ve škole? Ministerstvo odpovědělo na časté dotazy
Zdroj: Getty Images

Předškoláci a některé děti na základních školách by se měli začít vracet do škol 12. dubna, zveřejnil ministr školství Robert Plaga (za ANO). K návratu dětí k výuce mají rodiče řadu dotazů. Mnozí netuší, proč se například řeší rotační výuka, jak bude probíhat testování dětí a proč se do škol vrací jen některé. Na nejčastější otázky odpovědělo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v plánu na návrat dětí do škol zohledňuje primárně vzdělávací a výchovné hledisko. Je tedy navržen tak, aby se do škol vrátily zejména děti, u kterých je setrvání na distanční výuce nejproblematičtější. Mnozí ale netuší, proč se zavádí určité kroky, ministerstvo proto odpovědělo na nejčastější dotazy.

Proč rotace na 1. stupních základních škol?

"Protože rotace snižují riziko šíření covid-19 až o 80 % i bez dalších opatření a pomáhají tak vytvořit bezpečný a především dlouhodobě udržitelný režim prezenční výuky pro děti, učitele a jejich blízké. Jsou tak nejen zárukou předvídatelného a jasného režimu pro děti na 1. stupni ZŠ, ale umožňují i rychlejší návrat ostatních dětí, především na 2. stupni ZŠ," vysvětluje ministerstvo.

Prioritou je podle ministerstva návrat všech žáků prvních ročníků. Vzhledem k velikosti této skupiny je potřeba nastavit rotační systém. Podle MŠMT není systém ideální ze striktně pedagogického pohledu, je ale nutný k tomu, aby byla situace udržitelná dlouhodobě.

 

Související obsah

Proč ne testování v domácím prostředí žáka?

Je nutné, aby byl test proveden správně a především, že pozitivní test v kolektivu povede k dalším ochranným krokům ostatních dětí. Takovou záruku ale ministerstvo dle svých slov u domácích testů nemá.

Proč ne i mladší děti ve školkách již v první fázi?

Ministerstvo chce vrátit do škol i děti ve 3. až 5. třídě a zároveň zabránit růstu pandemie, je proto nutné upřednostnit děti s povinností předškolního vzdělávání.

"Pokud to epidemiologická situace dovolí, chtěli bychom mladší děti v MŠ vrátit do škol ve třetí fázi. Zároveň potřebujeme dát mateřským školám čas, aby se na nová režimová opatření adaptovaly," informuje ministerstvo.

 

Proč zatím nemají prezenční výuku děti na druhém stupni základních škol?

Situace v souvislosti s koronavirem se sice pomalu zlepšuje, stále ale není podle ministerstva dostatečně příznivá. I tak se ale přistupuje k otevírání škol, ministerstvo se chce opřít o zkušenosti okolních zemí, které po rozvolnění zažívají další vlny nárůstu nemocných.

Související obsah

"Museli jsme upřednostnit nejmenší děti a žáky konající praktickou výuku, kterou lze distančně realizovat jen ve velmi omezené míře. Věříme, že se ukáže, že první fáze otevření škol v navrženém režimu nezpůsobí prudký nárůst případů, a bude tak možné 2. stupeň ZŠ brzy a bezpečně vrátit do škol ve druhé fázi," sdělilo ministerstvo školství.

Jaký bude režim testování dětí ve školách?

Zpočátku se počítá s testování 2x týdně neinvazivními antigenními testy. Testovat se bude v pondělí a ve čtvrtek a to výhradně ve škole. Ministerstvo počítá s variantou, že bude školám umožněno už v první fázi testovat neinvazivními PCR testy 1x týdně.

Na reportáž TV Nova o návratu dětí do škol se můžete podívat zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz