Zajímavosti

Víc nočních můr. Experti řekli, jak covid ničí náš spánek. A jak se bránit

Víc nočních můr. Experti řekli, jak covid ničí náš spánek. A jak se bránit
Zdroj: Thinkstockphotos

Probouzíte se v poslední době častěji ze spánku kvůli špatným snům nebo dokonce nočním můrám? Možná za to může kombinace změny spánkových návyků v době pandemie a roku v neustálém stresu, říkají experti. A zároveň radí, jak se proti "karanténním" snům bránit.

"Pacienti za mnou chodí a říkají, že mají velmi živé sny, které si pamatují, že trpí nočními můrami," říká lékař a specialista na spánek Raj Dasgupta z Jihokalifornské univerzity (University of Southern California).

Vlna nočních můr se objevila prý už loni na jaře, když začaly platit první lockdowny. A pokračuje dál - jedním z důvodů je i to, že přibývá "sov" - tedy lidí, kteří chodí spát pozdě. A změna návyků vede k tomu, že mají víc nočních můr, protože tráví delší dobu v hlubší, takzvané REM fázi spánku. A ta přeje právě živým, barvitým - a děsivým snům.

Související obsah

V nich na sebe často koronavirus bere různé podoby. Velmi častý je například hmyz. "Jsou to armády švábů, které se na snícího valí, koberce kroutících se červů, štěnice, dokonce kobylky s upířími tesáky," cituje americká CNN profesorku psychologie Deirdre Barrettovou z lékařské fakulty v Harvardu.

Mezi další "převleky," které si nebezpečný virus ve snech bere na sebe, patří například tornáda, zemětřesení, požáry nebo řádění šílených střelců v ulicích.

Jiné sny jsou podle Barrettové přímočarější - lidé mají noční můry o tom, že jsou na veřejnosti bez roušky a někdo na ně kýchá. Nebo se jim naopak zdá, že jsou někde uvěznění. Intenzivní noční můry mají často zdravotníci nebo lidé, kteří například s covidem skončili v nemocnici.

Podle výzkumnice Rebeccy Robbinsové z bostonské ženské nemocnice by lidé, u nichž jsou noční můry obzvláště živé a vytrvalé, měli vyhledat pomoc lékaře.

A ti ostatní mohou zkusit několik tipů, jak noční odpočinek zkvalitnit. Podle expertů může být problém v tom, že je v pokoji, kde spíme, příliš teplo. Experimenty s tepelnými dečkami ukázaly, že vyšší teplota má úzkou souvislost s živějšími nočními můrami.

Související obsah

Kvalitu spánku mohou negativně ovlivnit i některé léky. To se týká například části přípravků na krevní tlak, antidepresiv či paradoxně prášků na spaní. Škodit může také pití alkoholu.

Noční můry může zaplašit také dobrý spánkový rozvrh - tedy nechodit spát třeba ve dvě hodiny ráno, vstávat a uléhat v podobný čas ve všední dny i o víkendu. Pomoci může také teplá koupel nebo procházka před ulehnutím do peřin.

O spánku koluje řada mýtů. Připomeňte si je v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Píše se na Deník.cz