Zajímavosti

Máte problémy se spánkem? Vyhněte se těmto stravovacím návykům

Máte problémy se spánkem? Vyhněte se těmto stravovacím návykům
Zdroj: Thinkstockphotos

Každý z nás už zažil bezesnou noc, kdy se převaloval z jednoho boku na druhý. To, jaký budeme mít spánek, však mnohdy můžeme sami ovlivnit. Významnou roli hrají totiž naše stravovací návyky.

Podle odborníků si řada lidí zapříčiní bezesné noci sama. Může za to mnoho stravovacích návyků, které zajistí, že sebou pak v noci házíme ze strany na stranu. Pokud se jim však vyhneme, můžeme si zajistit dlouhý a nepřerušovaný spánek.


Konzumace velkého množství kofeinu

Právě kofein může ovlivnit náš spánek i v případě, když si jej dáme už šest hodin předtím, než jdeme do postele. Působí totiž tak, že "potírá“ adenosin (podílí se na stavbě nukleových kyselin) v receptorech mozku.

Související obsah


Látka poté mozek obelstí a potlačí se tak naše ospalost. Kofein se mimo jiné nachází kromě kávy také v čaji nebo různých nealkoholických a energetických nápojích.


Velká a sytá jídla

Přestože pořádný steak může být k večeři velmi lákavý, není to zrovna dobrá volba. Těžká jídla totiž mnohdy mohou vést k nadýmání, což nám může znesnadnit usínání nebo samotný spánek. Tučná jídla se navíc déle tráví.


"Pokud dostanete před spaním hlad, můžete ho zahnat lehkým a nízkokalorickým jídlem, které pomůže zmírnit pocity hladu,“ citovala CNN odborníka Garyho Zammita.


Spotřeba velkého množství cukru

Kdo by si rád neosladil život. Podle odborníků však velké množství cukru před spaním může značně narušit spánek. "Z výzkumu vyplývá, že vysoká konzumace cukru může vést u žen po menopauze k nočnímu pocení,“ tvrdí expertka na výživu Nancy Z. Farrell Allenová.

Související obsah


Pikantní jídla

Před spaním bychom měli omezit také pikantní a velmi kořeněná jídla. Může nás po nich totiž pálit žáha, což nám znemožní klidně usnout. Dobrou volbou nejsou ani kyselé nealkoholické nápoje. Právě kvůli jejich konzumaci před spaním se pak často můžeme probouzet.


Alkohol a příliš mnoho tekutin

Přestože sklenka vína nám může pomoci snadněji usnout, pití alkoholu ve velkém množství před spaním není zrovna dobrý nápad. Nemusíme totiž dosáhnout hlubokého spánku, navíc jsme pak více dehydratovaní a bolí nás hlava.


"Skončit s pitím alkoholu bychom měli několik hodin před spaním. Tělo totiž potřebuje čas na zpracování nápojů,“ uvádí Allenová.

Související obsah

Dodržovat pitný režim je však velmi důležité. Pokud ale pijeme před usnutím příliš nealkoholických nápojů, místo klidného spánku se budeme pravidelně budit a vyrážet na toaletu.

Málo jídla během dne

Řada lidí je mnohdy kvůli svým povinnostem časově vytížená. To se může projevit také ve stravování, kdy dotyční nemají čas se přes den pořádně najíst. Večer nás ale začne pořádně honit mlsná a sníme všechno, na co narazíme.


Právě konzumace těsně před spaním nám noční odpočinek může velmi znepříjemnit. Podle odborníků se pak řada lidí potýká s poruchami spánku.

O spánku koluje řada mýtů. Ty nejčastější se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz