Domácí

ŽIVĚ: Kdy začne rozvolňování? Skončí Blatný? Premiér odpovídá

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli odpoledne v exkluzivním rozhovoru pro TV Nova řekl, že nouzový stav za týden skončí a že vláda už nebude žádat o jeho prodloužení. Spolu s ním tak padne například zákaz cest mezi regiony. Moderátorka Bára Divišová se předsedy vlády ptala i na návrat dětí do škol či případný konec ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

V sobotu v Česku přibylo 2149 nemocných s covidem-19, jde o druhý nejnižší nárůst od začátku roku. Znamená to, že se epidemii v Česku daří brzdit? 

Podle Babiše ano, ale premiér je zmatený tím, že ministr Blatný i další odborníci prý přestali pro rozvolňování mluvit o počtech hospitalizovaných a zvolili místo toho reprodukční číslo. Zmínil stále vysoký počet lidí v nemocnicích a ve vážném stavu na JIPkách.

"Faktem je, že nouzový stav (11. dubna) končí, prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona," řekl Babiš. To podle něj znamená, že od 12. dubna skončí například zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení.

Na přetřes přitom nepřišla pouze samotná opatření, ale také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), jehož resort hraje v boji s covidem naprosto klíčovou úlohu.

Související obsah

Blatný je delší dobu pod palbou kritiky, v sobotu se objevily informace, že mu premiér poslal už několikátý vytýkací dopis. Nespokojený s ministrem je i prezident Miloš Zeman. 

"Já posílám dopisy všem, deset nebo patnáct jich dostala i ministryně (práce a sociálních věcí) Jana Maláčová," odmítl premiér, že by posílal psané výtky jen Blatnému.

Po přímé otázce, zda Blatný ještě vydrží ve funkci následující týden, premiér požádal o změnu tématu. Případné personální změny v kabinetu nechtěl komentovat ani v souvislosti s blížícím se sjezdem ČSSD.

Související obsah

Pokud by komunisté přestali vládní koalici podporovat, o čemž nyní rozhodují, byla by to podle premiéra škoda. "My ale usilujeme o podporu všech (stran)," tvrdí premiér. Prý nepřemýšlí o tom, zda opozice po konci nouzového stavu vyvolá hlasování o nedůvěře jeho vládě. Věří, že jeho kabinet vydrží až do podzimních voleb.

Premiér řekl, že osud školáků bude vláda řešit ještě v příštím týdnu, nechtěl ale být příliš konkrétní. Je podle něj prý logické, aby se vracely nejdřív nejmenší děti. Ředitelé škol mu prý píší, že nejsou připravení. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by s nimi měl prý víc mluvit.

Celý rozhovor si můžete pustit zde:

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček zrušení nouzového stavu vítá. Měl ale být zrušený už dávno. Podívejte se na rozhovor:

Babiš se dlouhodobě velmi aktivně vkládá do debaty o podobě letošních maturit. Připomeňte si to v reportáži z tohoto týdne:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz