Koronavirus

S Blatného odvoláním nesouhlasí většina opozice i veřejnosti. ANKETA

S názorem, že konec Jana Blatného (za ANO) způsobilo jeho odmítání ruské vakcíny Sputnik V, souhlasí většina opozice. Jiní za změnou vidí především snahu premiéra Andreje Babiše (ANO) odvrátit pozornost od špatné epidemické situace a nekvalitní očkovací strategie.

Jako skandální a nerozumné. Tak hodnotí politici napříč stranami výměnu ministra zdravotnictví Jana Blatného ve chvíli, kdy se v resortu zorientoval a epidemie v Česku začala ustupovat.

"Pan ministr Blatný se zapracoval a teď už jsme s ním na zdravotním výboru měli velice dobrou diskuzi a jasná pravidla. Pandemie se začala snižovat, tak nevím, co k tomu vedlo pana premiéra," řekl místopředseda zdravotnického výboru Jiří Běhounek (ČSSD). 

"Byl to alespoň ministr, který se s námi bavil, byl to ministr, který si byl schopen osvojit i dobré nápady opozice, což já každopádně cením," myslí si předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Podle některých opozičních politiků nebyla výměna ministra zdravotnictví Jana Blatného na místě. A premiér Andrej Babiš se tím prý jen snaží odvrátit pozornost od jiných problémů.

"Je to celé o tom, že Hrad tlačí dlouhodobě Sputnik V na český trh a snaží se, aby tato vakcína, která není ověřená a není tudíž bezpečná, byla používána. To je za touto výměnou," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 


"Změna ministra tu kvalitu práce vlády nezlepší, ani nezakryje to obrovské selhání, které všichni vidíme na těch číslech. Je to osobní selhání Andreje Babiše, který řídí vládu," domnívá se šéf ODS Petr Fiala. 

"Tohle odvádění pozornosti se mi nelíbí. Nedává mi smysl, proč končí v situaci, kdy se aktivně snažil věci řešit a dalo se s ním jednat, byl konstruktivní a šlo mu o to, aby vakcinace probíhala plynule," uvedla zase Olga Richterová (Piráti). 

Související obsah

K novému ministrovi Petru Arenbergerovi (za ANO) ale zatím nikdo žádné větší výhrady nemá.

Překotná výměna ministra zdravotnictví ale vyvolala mnoho reakcí i u obyčejných lidí. Spousta občanů ji nechápe, a navíc se bojí, aby nový ministr nepovolil očkování neschválenými typy vakcín, do čehož ho prý tlačí prezident Zeman.

"Je to naprostá katastrofa, protože se tam střídají jak na běžícím pase," myslí si matka na mateřské Nikola Karásková. "Pan Babiš ztrácí podporu, tak kolem sebe kope a nechává si tam jen loajální pitomce," řekl strojník Josef Spáčilík.

"Mrzí mě, že se politické zájmy staví nad zájmy zdraví všech občanů týhle republiky," uvedl stavební dozor Radovan Dřímal. 

Nejvíce mezi lidmi rezonuje otázka, zda by měl nový ministr povolit očkování neschválenými čínskými a ruskými vakcínami, na což tlačí třeba prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Někteří lidé s očkování ruskou vakcínou souhlasí. "Já jsem asi pro, abychom byli proočkováni co nejdřív," myslí si lékař Vlastimil Ryšavý. "V Rusku určitě jsou dobří vědci," domnívá se Radovan Dřímal.

Jiní ale ruskou látku odmítají. "Z Ruska je dobrá jenom vodka," řekl bagrista Jiří Spáčilík. "Já jsem Rus a jsem proti Sputniku. Ty podklady k tomu, aby se užíval, jsou sporné jako celé Rusko," uvedl prodejce Nikolaj Lezhnev.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz