Koronavirus

PŘEHLED: V Česku se rozvolňuje. Podívejte se, co se od pondělí mění

PŘEHLED: V Česku se rozvolňuje. Podívejte se, co se od pondělí mění
Zdroj: Getty Images

Kvůli zlepšující se koronavirové situaci v Česku vláda přistoupila k uvolnění některých opatření. Od pondělí se tak otevřou některé obchody a do škol a školek se vrátí první děti. Podívejte se, co se od příštího týdne ještě změní.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) na pravidelné schůzi řešila naposledy aktuální situaci, jednalo se především o uvolnění některých opatření. Od pondělí 12. dubna tak dojde k celé řadě změn. Tou největší je návrat žáků do lavic.

Přehled změn od pondělí 12. dubna 2021:

- otevřou se obchody s dětským zbožím, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví a opravny
- povoleny budou farmářské trhy
- otevřou se zoologické a botanické zahrady
- povoleno bude cestování mezi okresy

- otevřou se knihovny

- skončí nouzový stav
- přestane platit zákaz nočního vycházení
- do škol a školek se vrátí žáci prvních stupňů a předškoláci

- studenti autoškol budou moci složit zkoušky

 

Související obsah


Do škol se vrátí předškoláci, žáci speciálních škol a rotačně žáci prvních stupňů základních škol. "Rotační výuka není ideální, ale je to nástroj, jak bezpečně vrátit děti do škol,“ tvrdí ministr školství Robert Plaga (za ANO).


Povinné budou roušky a děti budou muset dvakrát týdne absolvovat antigenní testy. Kvůli špatné epidemické situaci však některé školy v pondělí neotevřou. O týden se tak posune například návrat žáků do škol na Děčínsku.

Rozvolnění se týká také některých obchodů. Otevřou se ty s dětským zbožím, papírnictví, prádelny a další prodejny. Povoleny budou také farmářské trhy a znovu budeme moci navštívit i zoologické a botanické zahrady.

Související obsah

Povoleny měly být od pondělí i venkovní a vnitřní akce. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se však v sobotu nechal slyšet, že vládě v pondělí navrhne opětovné omezení setkávání lidí na dva.

"Na základě křehké epidemiologické situace včetně aktuálně prvního výskytu brazilské mutace P2 SARS-COV2 na území České republiky nepodporuji z medicínského hlediska původně deklarované omezení shromažďování osob na 10 uvnitř a 20 venku, jak bylo uvedeno mým předchůdcem," uvedl na sociálních sítích.

Podobně dopadl i amatérský sport. Jeho návrat také nejprve Arenberger v pátek oznámil. Dokonce vtipkoval i o tom, že bude možné zahrát si i fotbal, ale bez brankářů, protože je počet sportovců venku omezen na 20. V sobotu ale oznámil, že ho opět zakáže.


Od začátku nového týdne skončí nouzový stav a cestování mezi okresy

Související obsahNa další rozvolnění však vláda prý spěchat nebude. Stále tak v Česku platí povinnost ochrany dýchacích cest. Ve vnitřních prostorách, hromadné dopravě nebo na frekventovaných místech tak lidé musí mít respirátor bez výdechového ventilu a s filtrační účinností alespoň 94 % podle příslušných norem, kterým odpovídají typy FFP2 nebo KN 95.

Související obsah


Uzavřené zůstávají i nadále restaurace, které mohou prodávat pouze přes výdejové okénko, hotely, galerie, divadla, muzea nebo hrady. Omezení platí také pro provoz služeb. Uzavřená vnitřní sportoviště, zavřené zůstávají také bazény.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by mělo očkování v Česku zrychlit. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz