Domácí

Děti se vrací do škol a školek: Takto je to s ošetřovným při rotační výuce

Děti se vrací do škol a školek: Takto je to s ošetřovným při rotační výuce
Zdroj: TV Nova

Od pondělí se na prvních stupních základních škol rozjíždí rotační výuka, děti se vracejí do školek. Jak to ale bude s ošetřovným? Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydala podrobné instrukce pro rodiče, jejichž dětí se opatření týkají.

Nárok na ošetřovné ztrácí rodiče dětí, které navštěvují poslední ročník mateřské školy, třídy pro postižené děti, žáky a studenty a mateřské školy při zdravotnických zařízeních. Tam je od 12. dubna prezenční výuka.

Naopak rodiče těch žáků, kteří přechází na rotační výuku, stále mohou ošetřovné dostávat za tu dobu, kdy jsou děti zrovna doma. "Pokračuje se v dříve uplatněných žádostech, na nárok nemá vliv, pokud v mezidobí například dítě dosáhlo věku 10 let," uvedla ČSSZ.

OŠETŘOVNÉ SE MÁ ZVÝŠIT, ZDE NA TN.CZ SI V KALKULAČCE SPOČÍTEJTE, NA KOLIK BYSTE MĚLI PŘI PÉČI O DĚTI NÁROK.

Související obsah

Dvě děti a distanční výuka v jiných týdnech


Jenže co když má rodič dvě děti, každé z nich je ale na distanční výuce v jiný týden? Čerpat lze ošetřovné na obě děti, je ale třeba podat dvě různé žádosti. "Žádost může uplatnit buď každý z rodičů na jedno z dětí (dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku ve škole, nevykazuje přitom jako dny péče, dávka za ně nenáleží), nebo může jeden z rodičů zůstat zcela doma a uplatnit žádosti obě," dodala ČSSZ.


I když mohou některé školy rodičům nabídnout výuku z domova v době, kdy by dítě mělo být zrovna ve škole, nárok na ošetřovné uplatnit nelze.


Nadále lze využívat dosavadní čísla žádosti. Rodiče, kteří od 12. dubna nebudou mít na ošetřovné nárok, mohou na konci dubna požádat o ošetřovné za dny, kdy nárok měli.

Související obsah

 

Nárok na ošetřovné za Velikonoce


ČSSZ vysvětlila také, jak vznést nárok za dny velikonočních prázdnin. Za čtvrtek 1. dubna nárok na ošetřovné nevzniká. Pátek 2. dubna a pondělí 5. dubna jsou státní svátky, za tyto dny i za víkend mezi nimi může nárok na ošetřovné vzniknout.


"Jednou z podmínek nároku je, že vznikl nárok na výplatu ošetřovného alespoň za jeden den, který měl být v příslušném kalendářním týdnu pracovním," objasnila ČSSZ k Velikonocím.

Zde si můžete přečíst kompletní vyjádření ČSSZ k ošetřovnému v době rotační výuky:

Ošetřovné aktuálně: zavedení rotační výuky, nárok v době velikonočních svátků

Typ souboru:pdf

S návratem žáků do škol přichází i testování, to musí být dvakrát týdně. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz