Domácí

ODS, TOP 09 a lidovci stvrdili vznik koalice. Fiala vyjmenoval tři výzvy

Předsedové tří parlamentních stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová v neděli podepsali koaliční smlouvu. Uskupení bude kandidovat jako trojkoalice SPOLU. Kandidátem na premiéra je Petr Fiala

Předseda ODS a kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala vyjmenoval tři vážné hrozby pro budoucnost, kterým Česká republika čelí. Podle něj je to ekonomická krize, krize vzdělávání a hrozba ztráty příslušnosti k západu. Koalice má podle něj plán, jak těmto výzvám čelit.

"Zastavit šílený státní dluh a dostat zemi do rozumných rozpočtových kolejí, Česko postavené na vzdělávání a uvědomit si, že patříme na demokratický západ," řekl Fiala. Koalice chce zastavit zadlužování například zakotvením rozpočtové odpovědnosti v ústavě, zvýšit investice do školství a zavázat se, že do konce volebního období bude vydávat 2 % HDP na obranu, jak požadují závazky v NATO.

"Malý stát, který nepřekáží, stát, který garantuje dodržování pravidel, jež nastavil smysluplně a citlivě k lidským svobodám. Stát, který vám pomůže, když se dostanete do problémů, ze kterých si nemůžete pomoci sami, ale nesedře vás z kůže, takový stát teď nemáme," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jurečka připomněl, že Fiala vedl dva roky coby rektor druhou největší univerzitu v zemi (Masarykovu univerzitu). Podle Jurečky ji pozvedl na světovou úroveň a dokázal, že je dobrý manažer.

"Jdeme do toho spolu, dáme dohromady síly, abychom mohli uspět na podzim ve volbách tak, aby tu nepokračovala vláda opřená o podporu komunistů, jindy o SPD, která nepřináší naší zemi prosperitu," řekl Jurečka.

 

Související obsah

Zástupci pravicových stran už vloni jako první oznámili spolupráci před volbami do Poslanecké sněmovny, které Česko čekají v říjnu. O partnerství začali jednat po krajských volbách, memorandum pak podepsali 27. října, kdy také oznámili, že volebním lídrem bude předseda ODS Petr Fiala. Další předvolební blok vytvořili Piráti a Starostové.

Představitelé stran označili za důvod zabránění propadnutí hlasů středopravých voličů. Preference TOP 09 a KDU-ČSL se pohybovaly na 5% hranici nutné pro vstup do Sněmovny. Podle volebního systému používaného při volbách do Poslanecké sněmovny měly navíc výhodu velké strany, které na zisk jednoho mandátu zpravidla potřebovaly méně hlasů.

Související obsah

To ale zrušil Ústavní soud, stejně jako uzavírací klauzuli, podle které by taková koalice potřebovala pro vstup do Sněmovny 15 % hlasů voličů, podle nového návrhu volebního zákona by to mělo být 11 %. Nejnovější předvolební průzkumy řadí koalici na třetí místo se ziskem okolo 18 % hlasů.

Koalice si už také rozdělila pozice volebních lídrů. Deník Právo v listopadu uvedl, že členové ODS by kandidátku SPOLU měli vést ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, TOP 09 připadne Praha a Pardubický kraj a lidovcům Vysočina, Olomoucký a Zlínský kraj.

Na celý záznam tiskové konference, se můžete podívat zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz