Domácí

Babiše projev Zaorálka překvapil: Herecký výkon! Ke kultuře má blízko

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zatím nerozhodl, jestli nahradí odvolaného stranického kolegu Tomáše Petříčka na postu ministra zahraničí. Na úterním brífinku nabídku místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) označil za "danajský dar", o který příliš nestojí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je Zaorálek hercem, který svým výkonem dokázal, že má k ministerstvu kultury opravdu blízko.

Tomáš Petříček coby ministr zahraničních věcí skončil. V pondělí ho odvolal na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) prezident Miloš Zeman. 

Hamáček by chtěl jako šéfa diplomacie současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Ten se prý ale necítí na to, aby svůj resort opustil. "Jsem člověk, který se nikam necpe. Pokládám za rozumné pokračovat, kde jsem začal,“ řekl Zaorálek.

Připustil, že zahraniční politika je mu blízká. Nabídku vést ministerstvo zahraničních věcí ale označil za "danajský dar". Prý už není takové, jaké bývalo za jeho působení, navíc přišlo o některé kompetence. 

Související obsah

"Pokládám ho za takové vykuchané ministerstvo,“ prohlásil s tím, že například zmocněnec pro Rusko není ve strukturách resortu, ale na Pražském hradě, kde vede zahraniční odbor. To by se podle Zaorálka muselo změnit, protože resort má mít podle něj veškeré informace.

I když mu vadí zásahy Hradu a premiéra Andreje Babiše do zahraniční politiky, přesun na ministerstvo zahraničí ještě nezavrhnul. "Jsem ochoten se pobavit s premiérem, jestli tohle je ochoten změnit,“ prohlásil ministr. "Ale nevím, jak pořídím,“ dodal. Podle Zaorálka je důležité, aby Česko zaujalo na domácí scéně i v Evropě jednotné stanovisko a mělo systém, který by dokazoval, že země má jeden společný názor. 

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že by stál o to, aby výměny proběhly co nejdřív, aby vláda mohla fungovat kompletně. "Doufejme, že to sociální demokracie vyřeší,“ řekl pro TV Nova.

Na celý rozhovor s Andrejem Babišem se podívejte ZDE:

Stanovisko současného ministra kultury označil za překvapující. "Už v minulosti byl ministrem zahraničních věcí," sdělil. Co ale premiéra zaujalo, byl proslov, se kterým Zaorálek v úterý předstoupil. "Ta jeho konference, která byla strašně dlouhá a kde podal skvělý herecký výkon – tím dokázal, že má skutečně blízko ke kultuře, protože to byl Hamlet jako vyšitý. Měl by se skutečně nějak rozhodnout," prohlásil.

Hamáček chce Zaorálkovi nechat čas na rozmyšlenou, do té doby povede ministerstvo zahraničních věcí sám. Případnou náhradu za něj má - poslance a starostu Náchoda Jana Birkeho (ČSSD). "Mohu potvrdit, že jsem od vicepremiéra Jana Hamáčka dostal nabídku na funkci ministra kultury a že jsem se rozhodl ji přijmout," oznámil už Birke. I s tím má ale Zaorálek problém. Podle něj by měl vést ministerstvo kultury někdo, kdo toto prostředí zná a má k němu vztah. Dosadit do funkce Birkeho označil za "příliš odvážný plán".

Související obsah

Opozice vidí za Petříčkovým odvoláním nejen tlak Hradu, ale i vnitrostranický boj. Petříček se totiž ucházel o funkci šéfa ČSSD, na víkendovém sjezdu strany ale křeslo obhájil už v prvním kole volby Jan Hamáček.

Hamáček tvrdí, že změna byla potřebná. Na sjezdu podle něj Petříček navrhoval jinou koncepci postoje k vládě, jenže strana podle Hamáčka musí působit srozumitelně. "Potřebuji tým, který bude mluvit jedním hlasem," prohlásil staronový šéf ČSSD.

Na záznam celé tiskové konference se podívejte ZDE: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz