Koronavirus

Nemocnice se vrací k plánovaným zákrokům. Epidemie v Česku slábne

Pandemie koronaviru dál ustupuje. Laboratoře v pondělí potvrdily 3843 nakažených, což je nejlepší výsledek za pracovní dny od konce listopadu. Reprodukční číslo přesto stouplo. Nemocnice začínají po několika měsících opět provádět plánované zákroky.

Podle stoupajícího reprodukčního čísla to vypadá, že pandemie opět posiluje. Statistici ale vysvětlují, že se jedná o výkyv způsobený Velikonocemi, kdy se méně testovalo. Ve skutečnosti máme nejlepší počty nakažených během pracovních dnů za více než čtyři měsíce.

V nemocnicích je aktuálně kolem pěti tisíc covid pozitivních, z toho zhruba tisícovka ve vážném stavu. Lékaři potvrzují, že situace se zvolna zlepšuje.

"Máme na pokojích zhruba polovinu covidových pacientů, dvě covidová oddělení jsme už zrušili," řekla televizi Nova Dana Lipovská, mluvčí brněnské nemocnice u sv. Anny.

Související obsah

Dobrou zprávu mají epidemiologové z Děčínska, kde se objevila brazilská varianta viru. Sekvenace potvrdila, že se jedná o starší mutaci, která není nebezpečná. Kvůli rychlému šíření nákazy tam ale zůstanou do konce týdne zavřené školy a školky.

"O Velikonocích jsme měli hodně případů těžce nemocných, které vozily sanitky do nemocnice. Musíme zjistit zdroj nákazy," uvedla ředitelka hygienické stanice Lenka Šimůnková.

V Česku se už objevil také první pacient, který se nakazil jihoafrickou mutací viru, a to i přesto, že měl obě dávky očkování. Jde o mladého člověka, který má středně těžký průběh nemoci. Zdravotnická zařízení po celé republice se zvolna vracejí do normálního režimu a začínají provádět i zákroky, které nejsou akutní.

Související obsah

"Začínáme znovu provádět náhrady kloubů a kyčlí. Obvoláváme teď pacienty s Parkinsonem na plánované operace," sdělil zdravotnický náměstek brněnské bohunické nemocnice Ondřej Ludka.

Na jaře po první vlně pandemie zaznamenali lékaři extrémní počet zanedbaných onemocnění a stejná situace se opakuje i teď. S následky omezené preventivní péče se bude zdravotnictví podle lékařů potýkat ještě roky.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz